Фармацевтичните компании предоставят на НЗОК през 2017 г. компенсация на разходи за лекарства под формата на отстъпки от 130 милиона лв. За сравнение тази компенсация през 2015 г. е била 47 млн. лв., а през 2016 г. 87 млн. лв.
Освен това, компаниите производители ще компенсират чрез отстъпки към търговци на едро и дребно доплащането от пациенти за лекарства на стойност 60 милиона лева.
Това се случва чрез програми за подобряване на достъпа за частично заплащани от НЗОК медикаменти в областта на респираторни заболявания, диабет, ревматология, хепатит C, кардиология, неврология и др.
Въпреки отпусканите пари няма как да се осигурят средствата, които биха елиминирали проблемите свързани с бюджетния дефицит за лекарства, казват от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).
Според фармацевтични организациите нуждата от адекватно бюджетиране става все по-остра.
Плащанията на НЗОК за лекарства нарастват поради обективни причини като застаряващо население, повишена заболеваемост, но и удължена преживяемост.
Договарянето на отстъпки между НЗОК и компаниите за 2018 г. вече е в ход, но съществувала опасността договорите за отстъпки за 2018 г. да не бъдат подписани в срок, оредупреждава ARPharM.
Ако цените не бъдт договорени навреме е възможно НЗОК да не получи компенсация за направени разходи за лекарства.
ARPharM заявява готовността си да продължи диалога с българските власти относно намиране на решения за предизвикателствата, свързани с подобряване на достъпа на българските пациенти до лекарствена терапия с цел достигане на стандартите на лечение, които са на разположение на пациентите в Европейския съюз.