Да, Nvidia е на гребена на вълната. Да, през второто тримесечие приходите ѝ са цели 30 млрд. долара. Да, през тази седмица компанията отново подобри своя ценови рекорд. Да, тя за малко измести Apple като най-скъпа в света. Не, това не е гаранция за дългогодишна доминация на производителя на чипове.

Всъщност, даже е обратното. Nvidia в момента е в една със сигурност доходоносна, но и много рискова ситуация - тя е почти напълно зависима от своите свързани с AI приходи. А лошото е, че ситуацията в другите сфери на бизнеса ѝ е по-мрачна, отколкото беше преди дебюта на ChatGPT.

Малко контекст

Nvidia започва своя път към славата и пазарните висини като производител на видеокарти. Масовата поява на 3D игри като Doom, Half-Life и Tomb Rider през 90-те води до експлозивен интерес към PC гейминга и Nvidia с GeForce се превръща в доминираща сила.

Дженсън Хуанг, който печели от всяка технологична иновация вече 30 години

Той печели от всяка технологична иновация вече 30 г. Печелим и ние

Босът на Nvidia прави смели, но точни залози за бъдещето на компютърните игри, криптовалутите, автономните автомобили, AI и не само

Постепенно Windows-базираните компютри стават достатъчно мощни и за да се използват за създаване на мултимедийно съдържание - територия, окупирана преди това от скъп специализиран хардуер. Тук също Nvidia се оказа в печеливша позиция, като много от специализираните програми бяха специално оптимизирани за нейните карти (а и процесорите на Intel).

Криптовалутите се оказаха неочакван, но много печеливш бизнес. Добивът на много от тях изисква решаването на комплексни изчислителни задачи, което е свързано с множество паралелни операции - а именно видеокартите са особено силни в това. Така в един момент преди няколко години беше на практика невъзможно да се купи ново GPU, а стари и скромни модели на по няколко години се продаваха на скандални цени.

AI засенчи всичко

От края на 2022 г. целият останал бизнес на Nvidia е като джудже на фона на две думи: "изкуствен интелект". Впечатлени от възможностите на ChatGPT, компании от целия технологичен спектър започнаха да изкупуват хардуера, който прави бота възможен - сървърните видеокарти. Отново говорим за хардуерни специфики, свързани с паралелните операции.

Резултатът е скок в цената на акциите на Nvidia с главозамайващите 1053% от октомври 2022 г. до момента и пазарна стойност в клуб "1 трилион долара". Компанията инвестира огромни суми в разработката на нови чипове и разширяването на производствения си капацитет, като AI е очевиден приоритет.

Nvidia отново бие рекорди

Nvidia отново бие рекорди

Инвеститорите гласуваха доверие на новите чипове Blackwell

Нека погледнем как изглежда разбивката на приходите през второто тримесечие:

  • Близо 80% от тях идват от решенията за центрове за данни, т.е. от AI чиповете;
  • Гейминг видеокартите GeForce и стрийминг услугата GeForce Now са отговорни за едва около 17% от оборота;
  • Решенията за професионална визуализация и дизайн носят само 2,5% от парите в Nvidia;
  • Автомобилните чипове са отговорни за под 2% от приходите.

Не само това, но общо близо половината приходи идват само от 4 клиента на компанията. Според Quartz вероятно говорим за някои измежду Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft и Tesla.

Очевидният проблем

Генеративният изкуствен интелект наистина впечатлява - особено на първа среща. Умението на големите езикови модели да синтезират текстове, програмен код, картини и звук мигновено дава бизнес идеи.

Не е чудно и че Microsoft и Google интегрират AI във всички свои продукти с обещания за подобрена продуктивност. Все повече се говори и за автономни AI агенти, които не просто подпомагат служителите, а директно вършат сами работата им.

Време ли е да инвестирате отново в AI? Ето какво мислят експертите

Време ли е да инвестирате отново в AI? Ето какво мислят експертите

Някои акции, свързани с изкуствения интелект, отбелязват драматични промени

Лошото на тази масова еуфория е, че все още срещите с реалността не завършват с категоричен резултат в полза на новата технология. Склонността на AI да си измисля (халюцинира) убедително звучащи безсмислици е изнервяща за обикновения потребител, но може да има пагубни ефекти в бизнес среда.

Освен това огромните капиталовложения, разходи на ток, притеснения за сигурността на данните и зле прикрити желания за съкращаване на живи хора не помагат на картината да изглежда по-добре в очите на обществото.

Казано в прав текст, изкуственият интелект все още не успява да разгърне пълния си потенциал, за който компаниите дават мило и драго. И то дават мило и драго най-вече на Nvidia - а това не е приятно за останалите технологични гиганти. Ако приемем, че списъкът на Quartz с топ клиентите на компанията е близо до истината, в него на практика всички в момента стискат зъби и купуват чипове от Nvidia, докато разработват свои собствени.

Microsoft показаха собствени процесор и AI чип

Microsoft показаха собствени процесор и AI чип

Не им липсва мощ

А те може даже и да не са толкова мощни. През последната година големи усилия се хвърлят в оптимизиране и подобряване на по-малките езикови модели, които, за разлика от ChatGPT, не се нуждаят от суперкомпютърна мощ и даже вървят прилично на по-висок клас потребителски хардуер.

Това е още един риск - изкуственият интелект да стане "достатъчно добър" и да отпадне нуждата от непрекъснато надграждане на хардуерната мощ зад него. И това всъщност е един от по-оптимистичните сценарии, който изключва катастрофални провали на автоматизациите, разочарование от тях и поредна "AI зима" със секване на интереса и инвестициите.

Какво остава?

Когато си в дадена сфера от едва две години, изглежда относително лесно да се върнеш към това, в което си бил силен преди да се захванеш с нея. Лошото в случая на Nvidia е, че това вече не е толкова лесно.

Да започнем от гейминга. Още от около 2016 г. най-печелившата игрова платформа не са нито компютрите, нито конзолите. Изпревариха ги смартфоните - и то с разлика. Според доклад на Newzoo с данни за 2024 г. мобилният гейминг е отговорен за 49% от всички приходи на индустрията - и то при 3% годишен ръст.

Истината е, че все повече хора предпочитат да играят на смартфоните си. Free to play моделът (често изкривен до Pay to win) прави достъпни за всеки заглавия с огромни отворени светове, красива графика и ред други класически гейм съставки. В смартфон сферата Nvidia на практика отсъства.

Компании, които ще регистрират по-голям ръст от Nvidia следващите две години

Компании, които ще регистрират по-голям ръст от Nvidia следващите две години

Пазарната капитализация на производителя на чипове наскоро се увеличи до $2,61 трилиона, а после спадна

В креативната и продуктивната области пък виждаме сериозна промяна на предпочитаната компютърна архитектура. Първо Apple, а отскоро - и Microsoft залагат на Arm-базирани системи, които стъпват на опита, натрупан със смартфоните. Графична мощ очевидно не липсва - именно M-базираните процесори на Mac компютрите направиха монтажа на 8K видео в не-студийни условия нещо напълно възможно. С оглед проблемите на Intel, Nvidia трудно ще си върнат загубените позиции и на този пазар.

Даже и в света на криптовалутите ситуацията не е в полза на компанията. Промяната в механизма за добив на Етер премахна "копаенето" при него, а даже при Биткойн и останалите токени с proof-of-work механизъм високата цена на електричеството и на хардуера отказват много от досегашните "миньори" от нови инвестиции. Просто не си струва.

Nvidia вече не е най-добре представящата се акция в S&P 500 от началото на годината

Nvidia вече не е най-добре представящата се акция в S&P 500 от началото на годината

Спира ли ръстът на приходи и продажби на лидера в производството на AI чипове?

В бизнеса много се говори за предизвикателствата на растежа, но не по-малки са предизвикателствата на свиването. Всъщност, много от големите компании политат към бездната именно в момента, в който се наложи да реорганизират дейността си до по-малък мащаб. Nvidia на пръв поглед е много далеч от този момент, но една "AI зима" по-късно Дженсън Хуанг и компания могат да се окажат в твърде неприятна за тях (и за всички, закупили акции около пика) ситуация.