Германската прокуратура приключи разследването си срещу Алишер Усманов, руско-узбекски милиардер, позовавайки се на недостатъчни доказателства. Все пак остава задължението да плати €4 милиона ($4,36 милиона), разделени между благотворителни организации и държавата, предаде Ройтерс.

Разследването, което започна през 2022-ра, се фокусира върху твърдения за пране на пари и финансови нередности, свързани с обширните притежания на Усманов в цяла Европа.

Въпреки прекратяването на разследването, милиардерът остава въвлечен в по-широките геополитически последствия, произтичащи от западните санкции, наложени в отговор на инвазията на Русия в Украйна.

Усманов, чието нетно притежание се оценява на $14 милиарда според Forbes, контролира разнообразно портфолио от активи, включително 30% дял в Metalloinvest - най-големият производител на желязна руда в Русия, и значителни дялове в руския технологичен гигант VK Group (бивш Mail.ru).

Кой е Ринат Ахметов - най-богатият украинец, който има бизнес и в България

Кой е най-богатият украинец, който има бизнес и в България

Към юни 2024 година заема 785-ата позиция в класацията на Forbes с 4 млрд. долара

Неговите луксозни притежания, включително суперяхтата Dilbar на стойност $600 милиона и колекцията от произведения на изкуството на стойност $2 милиарда, също са обект на международно наблюдение.

Германското разследване беше част от усилията на ЕС и САЩ за оказване на икономически натиск върху руските олигарси. След санкциите през 2022 г. европейските активи на Усманов бяха замразени, включително луксозни недвижими имоти на стойност $50 милиона.

Отхвърлянето на обвиненията обаче не освобождава богатството на Усманов от сериозен международен контрол. Това поставя ограничение на възможностите за разширяване на дейностите му, както и на текущата му работа на западните пазари.

Европейските санкции срещу Русия. Малко светлина над една сива икономика

Европейските санкции срещу Русия. Малко светлина над една сива икономика

Вносът на руски петрол още го има, заради "вратички"