Бизнесмен, политик и филантроп - най-богатият украинец Ринат Леонидович Ахметов е роден в Донецк в семейство на миньор и продавачка. 57-годишният волжки татарин и практикуващ мюсюлманин сунит получава образованието си в Донецкия национален университет чак през 2001 година - бакалавърска степен по икономика.

Основателят и президент на System Capital Management към юни 2024 година заема 785-ата позиция в класацията на Forbes с нетно състояние от 4 млрд. долара. Освен това той е собственик на футболния клуб Шахтьор Донецк, а в периода 2006-2007 година, както и 2007-2012-та е член на Върховната рада от Партията на регионите.

Началото - трудно и/или тъмно

Откъде и как точно Ахметов придобива богатството си след Перестройката, както и каква точно дейност развива в периода 1985-1995 година остават спорни. Според негови изявления пред различни медии през годините средствата му идват от успешни рискови инвестиции в първите години след разпадането на СССР.

Все пак върху името му все още виси известна сянка поради всеизвестните му отношения с близкия до престъпните среди бизнесмен Ахат Брагин, както и до генерала от милицията Володимир Малишев.

През 2014 година Ахметов обаче влиза в полезрението на медиите и печели одобрението на САЩ с явната си подкрепа за мирно разрешаване на конфликтите в Донбас. Тогавашният посланик на САЩ Джефри Р. Паят дори заявява, че той "е направил вероятно повече от всеки друг в тази страна, за да достави храна и дрехи на жертвите".

Украинската "Метинвест" планира да изгради мегазавод в България, който да замести разрушения "Азовстал"

Украинската "Метинвест" планира да "възкреси" разрушения "Азовстал", но на българска земя

Важно условие за изграждането на новия завод е да бъде гарантирано, че желязната руда може да стигне до страната, в която ще се намира новото производство

500 компании, над 200 хиляди служители по света и в България

През 2000 година Ринат Ахметов основава най-голяма финансова и индустриална група в Украйна. System Capital Management Group (SCM), със седалище в Кипър, към момента работи в Украйна, Кипър, Нидерландия, Италия, Швейцария, Обединеното кралство, САЩ и... България.

Основните инвестиции на дружеството са в областта на металите и минното дело, енергетиката, минералите, банковото дело и телекомуникациите, селското стопанство, транспортът, логистиката и търговията на дребно. Под шапката на SCM са над 500 компании с общ брой от над 200 хиляди служители по целия свят.

От 2010 година холдингът на Ахметов е собственик на Промет Стиил. Заводът се намира на 25 км от Бургас в землището на с. Дебелт и се занимава с производството на широка гама горещовалцувани профили, намиращи приложение в реализацията на инфраструктурни, стопански и частни строителни обекти.

През ноември 2023 година името на Ахметов пък е забъркано в международен скандал. Според разследване на медии компанията DTEK, собственост на най-богатия украинец, е взела заем от 400 млн. долара от руската СберБанк. Разбира се, той побърза да отрече всички твърдения, като посочи, че част от холдинга са много на брой компании с различни юрисдикции, а DTEK е регистрирано в Нидерландия.

Благотворителна дейност

Въпреки спорната си слава на съмнително стартирал бизнесмен, Ринат Ахметов е известен в своята страна като отдаден филантроп. Някои дори го определят като един от първите дарители, преминали от спорадични кампании към регулярни дарения по определени каузи. Името му е сред най-често срещаните в списъците с дарители по различни кампании още от далечната 2006 година.

През тази пролет на сайта на неговата фондация бе публикувано изявление, че бизнесът на SCM, фондацията и футболният клуб Шахтьор колективно са предоставили над 258 милиона долара в помощ на страната от началото на войната.

Най-богатият украинец Ринат Ахметов получи разрешение да изгради още един соларен парк в Румъния

Най-богатият украинец получи разрешение да изгради още един соларен парк в Румъния

Вторият етап на Glodeni ще бъде пуснат в експлоатация през лятото на 2025 година