Британската технологична компания Ocado Technology отвори свой софтуерен център в София. Дружеството разработва софтуер и системи в пет от най-иновативните технологични сфери: AI, Robotics, Internet of Things, Big Data, Cloud. Това е четвъртият офис на компания извън Острова - тя притежава и два в Полша и един в Испания.
Софтуерът на Ocado осигурява цялостните платформи за онлайн търговия на водещите супермаркети Ocado и Morrisons. Ocado Technology също така е създател на Ocado Smart Platform (OSP), уникално цялостно решение за електронна търговия, предназначено да помогне на супермаркетите да приемат и изпълняват ефективно онлайн поръчки.
Новият софтуерен център на Ocado Technology обхваща 1800 квадратни метра в модерна сграда, в близост до Mall Paradise, с отлични транспортни връзки с метрото, с околовръстен път, автобуси и трамваи. В него работят вече над 60 софтуерни инженери, които разработват проекти в областта на роботиката, машинното обучение, AI & симулации, data science - метод за извличане на данни и анализирането им, складовия контрол, изпълнението на онлайн поръчки и др. Броят на специалистите се очаква да се утрои през следващите години.
Офисът бе открит от британския посланик в България Ема Хопкинс. Компанията е подписала 5-годишен договор за наем за два от етажите на новата сграда на "Хенрик Ибсен" 13.Ocado Technology първоначално откри център за разработка през 2016 г. заедно с Questers, а по-късно взе решение да открие самостоятелен офис.
IvoAndonov
на 25.09.2018 в 14:45:08 #1Твърде много станаха тези ИТ центрове в София. Гладът за програмисти в цял свят е ясен. Всеки се опитва да измъкне парче от порцията и отваря офиси в много страни с цел достъп до пазара на труда и там. В България, парадоксално на трендовете, които от поне 7- 8 години казват на висок глас "ЗАПИСВАЙТЕ ДА УЧИТЕ ИТ СПЕЦИАЛНОСТ", студентите като цяло не са се избили да го правят. Масово се предпочитат други специалности, а икономическите все още доминират с пълна сила. Заплатите и реализацията впоследствие на един икономист са далеч надолу спрямо един ИТ специалист. Говорим за пъти разлика. Ако международните фирми искат да използват неразкрит потенциал от кадри в България, то това вече определено не са ИТ специалистите. Това са икономистите. База за реално разрастване може да имат shared service центрове, насочени към аутсорсинг на счетоводни, финансови и административни услуги. Това би дало добра реализация на хилядите възпитаници на УНСС, Стопанска академия Свищов, ИУ Варна, Свободен Варна, Благоевградския, Нов Български и редица други предимно икономически университети.