Вчера цената на медта се повиши над $3 за фунт за първи път от повече от 2 години на фона на растящото търсене на метала от Китай и очакваното свиване на предлагането.

Фючърсите на метала за септември поскъпнаха по време на търговията в сряда с 1,5% - до 3,029 долара за фунт (0,450 кг). Последният път цената на медта беше на 3 долара за фунт през юни 2018 г.. Днес цената корекционно се понижи леко - септемврийските фючърси на борсата Comex спаднаха с 0.6% - до $ 2,9813 за фунт.

В резултат на търговията в сряда на Лондонската борса за метали (LME) цената на тон мед за доставка след три месеца се увеличи с 1,79% до 6685 долара, на алуминий - с 1,13% до 1,793,5 долара, на цинк - с 1,89 %, до $2505 на тон.

Накъде ще тръгнат цените на медта - барометър на световната икономика?

Накъде ще тръгнат цените на медта - барометър на световната икономика?

Те се възстановиха бързо от спада през пандемията, но търсенето остава под въпрос

Много анализатори смятат, че повишението на цените на медта ще тласка минните компании да стартират дългосрочни проекти за добив. Липсата на инвестиции в нови рудници поради ниските цени на медта през последните години е една от причините някои наблюдатели да очакват пазарът да продължи да се вдига, пише The Wall Street Journal.

Цената на медта е силно повлияна от бизнес активността в Китай, страната има около половината от световното потребление на метали. Цената падна по-рано тази година поради ограниченията, въведено в Китай, за да се овладее разпространението на коронавирус. Но след като китайската икономика започна да се възстановява, котировките за медта се върнаха към траектория на растеж.

Търсенето на други суровинни стоки се възстановява по-бавно, тъй като често това зависи от бизнес активността в САЩ и Европа.

Рязкото поевтиняване на медта е лоша новина за петролния пазар

Защо рязкото поевтиняване на този метал е лоша новина за петролния пазар?

Суровината е ясен индикатор за състоянието на световната икономика

Цената на медта в момента е с около 8% по-висока, отколкото в началото на годината, като през последните три месеца тя се е повишила с почти 25%.

Пазарът бе подкрепен в сряда от данни за намаляване на производството на мед в Китай през юли, както и влошаване на годишната прогноза за производство на метала от Рио Тинто поради проблеми в рудник Kennecott в американския щат Юта.

Прекъсванията в доставките на мед по целия свят, включително от Чили, в резултат на коронавируса и трудовите спорове, също повишават цената на този метал.