15 години на пазара и приходи в размер на близо 30 млн. евро годишно - това са някои от важните числа за румънската компания Interventii Active în Atmosferă. Тя осигурява дъжд там, където иначе би имало суша или би паднала градушка - бич за земеделието.

Тя се готви да пренесе бизнеса си и в други държави, сред които е и САЩ, пише Economica.net.

Водните ресурси в Европа са все по-оскъдни: В една четвърт от държавите от ЕС има условия за суша

Водните ресурси в Европа са все по-оскъдни: В една четвърт от държавите от ЕС има условия за суша

Водните резервоари в средиземноморски страни като Италия паднаха до нива, наблюдавани през лятото

В екипа на компанията влизат експерти, климатолози, метеоролози и инженери, които изпробват различни техники за увеличаване на валежните количества и елиминиране на градушките.

Т.нар засяване изисква в небето все пак да има някакви облаци. Те се следят в реално време - като посока и състав. След това се третират химически. За студените облаци се използва сребърен йодид, а за топлите - калциев флуорид.

Третирането има резултат след 5-10 минути. С негова помощ валеж от 10 литра на квадратен метър се превръща в такъв от 16-17 литра, а от облак, който иначе би оставил суша под себе си, падат по 5 литра на квадратен метър, хвалят се от румънската компания.

Сушата порази реколтата в Румъния, щетите са за милиарди

Сушата порази реколтата в съседна държава, щетите са за милиарди

Добивите при някои култури се сринаха до нива от преди повече от 15 години

За носители са използвани наземни инсталации, противоградови ракети местно производство, хелиеви балони от Франция, а скоро - и специално оборудван самолет от САЩ. С негова помощ ще се излезе и на чужди пазари.

"През тези 15 години натрупахме опит и участвахме в различни международни конференции, където представихме резултатите си пред международната общност. Много страни се свързаха с нас и ни поканиха да извършваме стимулиране на валежи при тях. Такъв е случаят с Турция, например, с която имаме много напреднали дискусии. В момента водим преговори и с Италия, а в миналото сме водили разговори с Германия, Франция и Испания. Имаше и официални посещения чрез посолствата в Индонезия, а от Мароко дойдоха официални делегации в Румъния", обясни пред изданието Йонут Лазар от Interventii Active în Atmosferă.

Компанията продължава да усъвършенства технологията си, за да стане тя по-ефективна и през есенния сезон. Въпреки това Лазар е категоричен, че "засаждането на облаци" е само част от решението на проблема със сушата - технологията трябва да се прилага заедно с мерки за подобряване на напояването, горските пояси и язовирите.