15 години на пазара и приходи в размер на близо 30 млн. евро годишно - това са някои от важните числа за румънската компания Interventii Active în Atmosferă. Тя осигурява дъжд там, където иначе би имало суша или би паднала градушка - бич за земеделието.
Тя се готви да пренесе бизнеса си и в други държави, сред които е и САЩ, пише Economica.net.
В екипа на компанията влизат експерти, климатолози, метеоролози и инженери, които изпробват различни техники за увеличаване на валежните количества и елиминиране на градушките.
Т.нар засяване изисква в небето все пак да има някакви облаци. Те се следят в реално време - като посока и състав. След това се третират химически. За студените облаци се използва сребърен йодид, а за топлите - калциев флуорид.
Третирането има резултат след 5-10 минути. С негова помощ валеж от 10 литра на квадратен метър се превръща в такъв от 16-17 литра, а от облак, който иначе би оставил суша под себе си, падат по 5 литра на квадратен метър, хвалят се от румънската компания.
За носители са използвани наземни инсталации, противоградови ракети местно производство, хелиеви балони от Франция, а скоро - и специално оборудван самолет от САЩ. С негова помощ ще се излезе и на чужди пазари.
"През тези 15 години натрупахме опит и участвахме в различни международни конференции, където представихме резултатите си пред международната общност. Много страни се свързаха с нас и ни поканиха да извършваме стимулиране на валежи при тях. Такъв е случаят с Турция, например, с която имаме много напреднали дискусии. В момента водим преговори и с Италия, а в миналото сме водили разговори с Германия, Франция и Испания. Имаше и официални посещения чрез посолствата в Индонезия, а от Мароко дойдоха официални делегации в Румъния", обясни пред изданието Йонут Лазар от Interventii Active în Atmosferă.
Компанията продължава да усъвършенства технологията си, за да стане тя по-ефективна и през есенния сезон. Въпреки това Лазар е категоричен, че "засаждането на облаци" е само част от решението на проблема със сушата - технологията трябва да се прилага заедно с мерки за подобряване на напояването, горските пояси и язовирите.
projekt
на 12.08.2024 в 09:06:50 #3браво. интересно е че родния БАН....никакъв го няма. тук борбата е само кой да усвои едни пари и едни старчета да се радват на титли. от години в България няма наука. който иска да се занимава с наука емигрира, което е жалко. .......... nsmilitia ........... ти си идеален за член на инквизицията. като не разбираш нещо......"да им изсъхнат ръцете".... браво, хвала на такива демократи като теб
dyado-yotso
на 12.08.2024 в 08:20:45 #2Науката много страшно нещо, плаши Ганьо (nsmilitia).
nsmilitia
на 11.08.2024 в 19:06:34 #1Не може да де намесвате в тези процеси без някой да изгори много жестоко. Ръцете да им изсъхнат на тия мамалигари!!!