Има хора, които смятат, че актьорската професия е няколко години шеги в театрален университет, след което човек усъвършенства уменията си в най-добрия случай в репетициите и не напуска кориците на лъскавите списания. Това определено не е вярно. Истинските професионалисти работят върху себе си денонощно до края на живота. Но така правят успешните хора и във всяка друга сфера на живота.

Обичаме да ги гледаме: харизмата на актьора привлича, а гласът очарова. Искаме да имаме техните таланти, за да постигнем целите си.

Сайтът Lifehacker, очертава 5 актьорски умения, чието усвояване ще бъде полезно за всеки.

Снимка 274205

Източник: iStock

1. Обекти на внимание

На сцената има огромен брой обекти на внимание. Артистите трябва да могат да уловят и най-малкото движение на партньора, защото от него зависи обратната реакция. Но след това има реквизит и пейзаж. Важно е един актьор да може да забележи детайлите и да реагира на тях.

Често тичаме някъде и в шума и суетата не забелязваме много неща, ние сме невнимателни един към друг. Запитайте се какъв цвят на очите има най-добрият ви приятел. Но това също е обект на внимание.

Заради нашето безхаберие има намеци и недоразумения. И не са само хората. Понякога катарзисът не се случва от нечии думи или някакво мащабно действие: листото може да падне красиво от дърво и това става причина за възхищение.

Какво може да ни даде такова умение: Увеличаваме чувствителността и придобиваме нов поглед към познатите неща.

Как да се научим на това:

Направете усилие върху себе си, извадете се от житейския автоматизъм и състояние на прострация ( крайна степен на изтощение и упадък на умствената дейност). Концентрирайте се върху малките неща, задайте си въпроси: "Какви нови неща виждам в сградата, покрай която минавам всеки ден?", "Какви нови неща забелязвам в познат човек днес?"

2. Подготвена импровизация

Има една добра фраза: "Всяка импровизация трябва да бъде добре планирана". Но как така, защото импровизацията е нещо "тук и сега", как може да бъде подготвена? Оказва се, че това е не само възможно, но и необходимо: партньорът забравя текста, телефон звъни силно в залата, нещо се счупва или пада - има много форсмажорни ситуации. Излишно е да се казва че в реалния живот има още повече такива ситуации.

Какво точно ще в помогне това? Да се научете се да излизате от неудобни ситуации и да придобиете по-голямо самочувствие.

Как да го постигнем:

Ако имате важен разговор и вече знаете неговата тема, анализирайте възможните варианти за развитие на разговора и предварително подгответе приличен отговор на всеки от тях.

Разширете хоризонтите и речника си. Вместо дума, която излита от главата ви, можете да изберете синоним.

Не забравяйте да използвате хумора. Подходящият за темата анекдот ще ви направи победител, а спонтанно измислената шега често е по-добра от предварително планираната.

3. Разкрепостеност

Една от основните точки в актьорската професия е разкрепостеността. Малцина без никаква подготовка могат да излязат на сцената и под погледа на петстотин чифта очи да покажат класа.

В обикновения живот също има много такива ситуации: на мнозина коленете започват да треперят само при мисълта, че ги чака публична реч. И преди да отидат при публиката, коленете омекват, устата пресъхва, няма и следа от престорената увереност.

Но всичко идва с опита. След като работите върху себе си, ще спрете постоянно да се питате: "Ще изглеждам ли глупаво?"

Какво точно ще постигне това: Разширяваме зоната си на комфорт.

Как да се научим:

Това упражнение е мигрирало от курсовете по актьорско майсторство към практиките на много треньори за личностно израстване. Момиче като първи етап например рисува устните си с ярко червило, приближава непознати и пита: "Този цвят подхожда ли ми?"

Добре е да чуете отрицателна реакция и това е нормално. Важно е да сте наясно как възприемате думите на другите хора и защо. След известно време ще се почувствате толкова хармонично, че дори влаченето на тухла на каишка вместо куче няма да ви причини дискомфорт.

Снимка 248730

Източник: iStock

4. Контрол на речта

Това е едно от най-важните неща за един актьор. Нищо чудно, че в театралния университет има предмет "Сценична реч", който се преподава по време на обучението. Но в ежедневието мнозина всъщност не следват какво и как се произнасят, въпреки че комуникациите се случват постоянно: у дома и на работното място, с колеги и с близки.

Ако искате думите ви да се възприемат по-добре, обърнете внимание на всички елементи: тембър на гласа, интонация, яснота на произношението, дишане.

Какво точно ще постигнете: Думите ви ще бъдат по-добре възприети от другите хора.

Как да се научим:

Работа на терена.

Практикувайте скоропоговорки.

Поддържайте контакти и общувайте вербално повече.

5. Анализ на ролите

Всеки актьор, докато работи по ролята, "оправдава персонажа си" - опитвайки се да разбере кой е този човек, какво има предвид в дадена ситуация, какви отношения има с други герои, как общува с началниците си, с подчинените, с близките. От тези моменти се формира разбиране за това какъв човек е той и как да го играем.

Добрият драматург винаги мисли чрез героите си до най-малкия детайл и поставя дълбоки причинно-следствени връзки дори в второстепенни герои. А животът ни е най-добрият драматург.

Какво точно ще постигне това: Научете се да приемате себе си и другите.

Как да се научим:

Трябва да задавате въпроси. Понякога правилната формулировка разрешава недоразуменията, които възникват с другите хора и помага да се намери хармония със себе си.

8 "меки умения", които работодателите искат да видят в автобиографията ви

8 "меки умения", които работодателите искат да видят в автобиографията ви

93% от работодателите, казват, че те играят голяма роля в решението им кого искат да наемат

Бонус: Развитие на паметта

Актьорите постоянно трябва бързо да се учат и да имат предвид откъси от десетки произведения. Ето три прости съвета, които да ви помогнат да запомните важен текст:

  • Пренапишете текста със собствената си ръка. Със сигурност в училище, когато подготвяте "пищови", сте забелязали, че след като ги напишете, те като че ли вече не са ви особено необходими. Същият принцип важи и тук.
  • Дръжте текста пред очите си. Сложете го на скрийнсейвъра на телефона, закачете го в кухнята. Така че можете спонтанно да го произнесете.
  • Разложете текста на действия. Най-често той се подготвя за публична реч - независимо дали става дума за бизнес изказване, дипломна защита или тост за сватба. По време на реч е малко вероятно да застанете на трибуната мирно. Помислете предварително какво ще направят ръцете ви и какви жестове ще подчертаят думите ви.