Катя Казанджиева е финансов директор на компанията "Глориент". Дружеството е специализирано в изграждането на търговски и логистични паркове. Освен това е част от кампанията "Твоите 25 причини да избереш България".
Какво e Вашето образование - как го избрахте, къде завършихте и как Ви помогна за кариерата?
Завършила съм "Финанси", профил "Корпоративни финанси", в УНСС. Избрах го още в гимназията, имах ясна представа какво искам да работя. В момента работя като финансов директор, т.е. при мен има пълно покритие между квалификация и заемана позиция.
Как стигнахте до най-високата позиция в компанията и кое лично качество смятате, че най-много Ви помогна затова?
Компанията ни е малка и от самото начало на работата ми съм заемала тази позиция. Но пътят до нея беше труден. Започнах работа като стажант през лятото в банка без заплащане. След три месеца ме забелязаха и ми предложиха да бъда назначена на трудов договор. След три години в банката реших, че искам да уча още и е добре да стана одитор. Кандидатствах в големите пет (това беше преди години) и от две компании получих предложение за работа. Бях одитор в продължение на два одит сезона. Натрупах безспорно ценен опит, който ползвам и до днес. Но в крайна сметка усещах, че това не е мястото за мен. Избрах да работя в корпоративния сектор и станах финансов контрол в частна компания. Следващата ми позиция беше финансов директор. Смятам, че благодарение на ясното ми виждане какво искам, съм успяла да измина този логичен път.
Защо избрахте да работите в България?
За мен въпросът дали да живея/работя извън България никога не е бил на дневен ред. Моята сестра живее в Канада от дълги години и лесно бих могла да намеря възможност да я последвам. Но това не е моето място. Смятам, че камъкът тежи на мястото си. Това е моята страна и искам да направя каквото е във възможностите ми тя да се развива в положителна посока.
Според Вас кои са най-важните качества, за да успее човек в България?
Ще се опитам да ги изброя, като номерацията е условна. Не твърдя, че някое е по-важно от останалите. Първото е да бъдеш съобразителен, да мислиш бързо. Второто е да имаш желание за извършване на работата си. Това важи за всяка една сфера на живота. Третото е да си готов да поемаш отговорност и да носиш последствията от взетите решения. Четвъртото е да бъдеш инициативен, да полагаш усилия да промениш практиката към по-добро. Петото е да се осмеляваш да изразиш мнение, различно от това на човека, който е над теб. Младите хора трябва да разберат, че т.нар. висш мениджмънт не е в детайлите и те са хората, които могат да преценят всички плюсове и минуси на едно решение. От тях се очаква да анализират ситуацията и да дадат в съкратен вид есенцията от информацията, както и да предложат обосновано решение. Не винаги човекът на върха може да прецени всичко за кратко време. Шестото е да имат желание да учат непрекъснато. Всяко ново знание е полезно, дори към дадения момент да не се вижда с какво точно. Седмото е да имат висок морал. Има и много други качества, но това е основата.
Кое е най-важното качество, което търсите у младите/новите служители?
Трудно може да се назове само едно качество. Но ако все пак трябва да избера някое от изброените по-горе, това ще бъде високият морал. Без него не можеш да имаш доверие на човека, а как да работиш с него, ако не му вярваш?
Какво трябва да се промени в образованието?
Има противоречие между начина на представяне на информацията и новото поколение. Децата са заобиколени от средства за информация с изключителни възможности, а в училище получават знания от учебници, в които има твърде много детайли. Изисква се от тях да запомнят, а не да мислят. Развиваме паметта им, а не уменията и познанията за реалния живот. Скучно им е. Важна е ролята на учителя. Има вдъхновяващи преподаватели, които успяват да постигнат чудеса с децата благодарение на начина си на преподаване.
Какъв тип служител предпочитате - завършил в България или завършил в чужбина?
Не би следвало да има значение. И двамата имат своите предимства и недостатъци, така че този показател не е водещ при избора на колега.
По-скоро оптимист или по-скоро песимист сте за бъдещето на България?
Оптимист съм. Имаме невероятни възможности, виждам все повече хора, които са решени да правят нещо за развитието ни. Всяко начало е трудно, но веднъж набрал инерция, процесът няма да може да бъде спрян. Трябва да имаме вяра в себе си.
Какво прави Вашата компания за развитието на образованието в България?
По линия на членството ни в КРИБ сме участвали в тяхна инициатива, свързана с образованието.
Според Вас как може да бъде решен проблемът с намирането на кадри в България?
Би било чудесно, ако можеше да се отговори с няколко изречения на този въпрос. Вариант е да заимстваме от практиката на други държави, които наблюдават ученици/студенти в гимназиите/университетите и им предлагат възможност за професионална реализация веднага щом завършат образованието си. Също така, в Германия към университетите са наети съветници, които безплатно се срещат със студенти или завършили средно образование, на които им предстои да кандидатстват, и им помагат да изберат подходяща специалност. Може да се търсят варианти за подобно въведение и у нас.
Кое е умението/качеството, което най-често липсва на младите/новите служители?
Търпението. Разбирането, че за да получиш добър резултат, трябва да полагаш усилия, понякога по-дълъг период от време.
Колко важна трябва да бъде заплатата за начинаещия служител?
Няма еднозначен отговор на този въпрос. За едни няма съществено значение, тъй като имат финансова подкрепа. Но ако трябва да се издържаш сам, заплатата се превръща във фактор.
"PwC България", водеща консултантска компания и работодател с над 168-годишна история, организира кампанията "Твоите 25 причини да избереш България" в подкрепа на младите и амбициозни студенти. По повод 25 години от създаването й "PwC България" заедно с водещи компании партньори ще подкрепи 25 български студенти със стипендии по 6000 лв., стажове в престижни компании и менторство. Близо 1300 студенти, обучаващи се в страната или чужбина, изпратиха есета на тема "Моите 25 причини да избереш България" и кандидатстваха в конкурса. Победителите ще бъдат избрани от независимо жури и ще бъдат обявени официално на 1-ви март.