Кой би могъл да си представи в началото на 2000-те години, че Европейският съюз и Русия на Владимир Путин един ден ще се окажат на ръба на война заради Украйна? Тогава Русия беше партньор на Запада в борбата срещу тероризма. Тя прие изграждането от Съединените щати на военни бази в Централна Азия в подкрепа на техните операции в Афганистан. Срещите на върха между Русия и ЕС се провеждаха редовно (два пъти годишно) - по-често, отколкото със Съединените щати - и Съюзът обмисляше сключването на "стратегическо партньорство" с тази страна... В момент, когато Владимир Путин се готви да спечели нови, напълно контролирани избори, поглеждаме назад към тези почти четвърт век отношения, които помнят някои възходи, но преди всичко много падения. Това пише в своя статия онлайн изданието The Conversation.
През 2000-те, в търсене на партньорства...
Въпреки разширяването на ЕС и НАТО към страните от Централна и Източна Европа, Москва прие създаването на Съвет НАТО-Русия през 2002 г. и в периода 2003 г. - 2005 г. завърши преговорите за "четирите пространства" на сътрудничеството ЕС-Русия, по предложение на Франция и Германия: икономическа зона; зона на свобода, сигурност и правосъдие; зона за научни изследвания, образование и култура; външна зона за сигурност. Докато Русия отказваше да бъде включена в "политиката на съседство" на ЕС, пътната карта за външната сигурност, която беше най-трудна за сключване, предвиждаше споразумение за управление на постсъветското пространство, предполагащо сътрудничество за стабилността на съседните на двете групи територии.
През 2006 г. ЕС започна преговори за две нови паралелни споразумения с Украйна и Русия. Началото на преговорите с Русия беше отложено от Полша и Литва, но те се състояха през 2008 г. Въпреки войната в Грузия през лятото на 2008 г., дискусиите по това ново споразумение бяха подновени на срещата на върха в Ница през ноември, както искаше френският президент Никола Саркози, който тогава упражняваше ротационното председателство на Съюза. Въпреки фалшивото оттегляне на Владимир Путин, разменяйки си функциите на президент и министър-председател с Дмитрий Медведев през май 2008 г., през 2010 г. на срещата на върха в Ростов дори беше сключено партньорство за модернизация между ЕС и Русия, а Русия влезе в СТО през 2011 г.
... но вече все по-чувствителни търкания
Не че проблемите вече не се бяха появили. Диалогът за правата на човека, започнал през 2005 г., редовно се превръщаше в диалог между глухи. Западът, който получи от Русия (Срещата на върха на ОССЕ в Истанбул, 1999 г.) ангажимент да изтегли войските си от "замразените конфликти" на бившия Съветски съюз (Грузия, Молдова), смяташе, че Русия нарушава ангажиментите си и систематично отказва , от 2002 г., да приеме политическа декларация на годишните срещи на ОССЕ. От своя страна Путин втвърди позициите си. През 2005 г. той нарече падането на Съветския съюз "най-голямата геополитическа катастрофа на 20-ти век". През 2006 г. той заплаши западняците, изкушени да признаят независимостта на Косово от Сърбия, да приложат същото решение към замразените конфликти в бившия СССР. През 2007 г. той изнесе заплашителна реч срещу Запада и американския едностранчив подход на Мюнхенската конференция по сигурността. В същото време безмилостните репресии, насочени срещу руските критици на режима, се засилиха, както го показаха между другото зрелищните убийства на Анна Политковская и Александър Литвиненко през 2006 г.
Началото на 2010-те , нарастващо напрежение
Ако през 2008 г. Владимир Путин се съобрази с исканията на Запада, особено американските, да не служи повече от два мандата като президент на Русия, както е предвидено в руската конституция, то целта му всъщност беше да запази по най-добрия начин реалността на властта чрез контрола на " силовите структури", по-специално службите за разузнаване и сигурност (Путин е бил офицер от КГБ, преди да стане директор на структурата, която пое управлението след края на СССР, ФСБ) . От тогава започна едно фатално развитие на нещата, като руският лидер легитимира властта си, ожесточавайки борбата срещу Запада. Видяхме това по време на войната в Грузия, когато премиерът Путин зае твърди позиции, докато президентът Медведев преговаряше за решение със Саркози. И отново по време на либийската криза през 2011 г., когато Путин критикува Медведев за това, че е допуснал Резолюция 1973 на Съвета за сигурност, разрешаваща намеса на НАТО, като последната надхвърли мандата, който й беше даден (защитата на цивилните в Бенгази), продължавайки операциите до падането на Кадафи.
Украйна в основата на споровете
Връщането на Путин на президентския пост през 2012 г., след конституционна промяна (сега позволяваща два последователни президентски мандата от по шест години), следователно отвори пътя към конфронтация. Тя беше свързана с Украйна. Още през 2004 г. "Оранжевата революция" в Киев предизвика първата криза. Но съвместните действия на Жак Ширак и Герхард Шрьодер, използващи влиянието си, за да успокоят руския президент, и на Европейския съюз, настояващ за нови избори, които доведоха на власт "прозападния" президент Виктор Юшченко, направиха възможно тя да бъде избегната. А през 2010 г. Украйна дори си избра "проруски" президент - Виктор Янукович. По онова време Съединените щати, ръководени от 2008 г. от Барак Обама, вече не бяха толкова враждебни към Москва, колкото администрацията на Буш, която до голяма степен насърчи "цветните революции" в Грузия и Украйна и отвори към тези страни перспективата за присъединяване към НАТО на срещата на върха в Букурещ (2008 г.). Барак Обама предложи "рестартиране" на Русия през 2009 г. Но ЕС, докато продължаваше да преговаря за ново споразумение с Русия, се стремеше към амбициозно споразумение за асоцииране с Украйна, включително зона за много обширна свободна търговия. Отказът на Янукович да подпише това споразумение, прокарано от Путин, предизвика революцията на Майдана в края на 2013 г., ускорявайки падането на украинския президент. Русия реагира брутално, като анексира Крим и напълно подкрепи въстанието в Донбас. Резултатът: истински разрив между ЕС и Русия, край на срещите на върха и преговорите за партньорство и първите санкции, включително оръжейно ембарго, финансови санкции и ограничаване на инвестициите в енергетиката. Франция и Германия (Оланд и Меркел) отново изиграха посредническа роля, като улесниха Минските споразумения (2014-2015), които замразиха конфликта в Донбас, без да успеят да го разрешат. Германия, чрез своето председателство на ОССЕ (2016 г.), след това Франция, с опитите на президента Еманюел Макрон да се свърже отново с Русия, се опитаха без успех да деблокират ситуацията, блокирана от неизпълнението на споразуменията от Минск, които предвиждаха реинтеграцията на Донбас в Украйна.
Разривът от 24 февруари 2022 г.
Остава загадка точната мотивация, която тласна Владимир Путин да атакува Украйна на 24 февруари 2022 г. Виждаше ли той, че страната попада все повече и повече в западния лагер? Страхуваше ли се от украинска атака срещу Крим и срещу псевдорепубликите Донецк и Луганск, контролирани от Москва? Или надцени отслабването на Съединените щати след изтеглянето им от Афганистан? Изолиран заради Ковид, позволи ли си Путин да бъде подведен от службите, че може с лекота да замени властта в Киев с проруска? Все пак той извърши непоправимото, като влезе в ролята на агресор (много по-ясно, отколкото във войната в Грузия, където грузинският президент беше този, който пое инициативата на военните действия) и не успя да поеме контрол над Украйна. Западът бързо прие много тежки икономически санкции срещу Русия и предостави масирана помощ на Украйна, без това досега да й е позволило да си върне загубените територии. Беше ли неизбежен този трагичен изход? Само на деспотичната, жадна за власт и с неограничени амбиции личност на Путин ли трябва да бъде приписван? Дали е следствие от руската система, неспособна да вземе завоя към демократичната модерност и породила от дълбините си атавистичен империализъм?
Би ли била възможна друга траектория на развитие, при която европейците и Съединените щати щяха да се съобразят с руската диктатура и щяха да се отнасят към Русия като към велика сила, признавайки я като имаща привилегировани интереси в постсъветското пространство. По първата точка, въпреки критиките за засилването на вътрешните репресии, Западът се съгласи да поддържа взаимоотношения с господаря на Кремъл до войната в Украйна. По втората обаче, той не отстъпи от правото на Украйна на свобода и суверенитет.
Днес е трудно да се предвиди кога ще свърши войната в Украйна, докато Путин е на власт. Но той без сянка на съмнение ще бъде преизбран с поразителен резултат този 17 март за шест години и ще може, ако пожелае, да се кандидатира отново за шест допълнителни години през 2030 г. (тази година той ще навърши 78 години ). За европейците предстои страхотно изпитание в момент, когато Съединените щати обмислят намаляване или дори прекратяване на подкрепата си за Украйна, особено в случай на завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом.
Слободан Милошевич, сръбският националистически лидер от 90-те години, беше арестуван заради своята политика на етническа репресия и в крайна сметка загуби властта. Такъв сценарий не се очертава днес срещу Русия на Путин.
MyH4o
на 12.11.2024 в 15:51:42 #9Интереси. Това е загадката. Да дам конкретен пример, цитирайки историка Р. Ищенко: През 2013 г. конфликтът между Запада и Русия вече беше такъв, че Украйна не можеше да балансира между тях и да провежда своята многовекторна политика. Още през 2004 г. Западът показа на Леонид Кучма, че няма намерение се съобразява със заявленията на Украйна за нейните национални интереси. По-късно и Русия започна да притиска Украйна. Когато в началото на 2013 г. Киев заяви, че на Украйна не й трябва Митнически съюз, на руско-украинската граница се образуваха колони от тирове. На Янукович беше показано как ще работи митническият контрол, в случай че Украйна подпише споразумението за присъединяване. В рамките на това споразумение Киев трябваше да сключи споразумение за свободна търговия с ЕС. От гледна точка на Украйна всичко беше прекрасно. А от гледна точка на Русия - не. Европейските стоки щяха да получат «черна дупка» на руския пазар. По това време в СНГ действаше споразумение за зона за свободна търговия, което важеше и за украинските стоки. Митата, които Русия беше договорила със Запада в рамките на Световната търговска организация, бяха 2-3 пъти по-високи от тези, които Украйна беше договорила със Запада. Така европейските стоки, сменяйки етикетите с украински, щяха да се окажат на руския пазар. Също както навремето в Русия се бяха появили «белоруски» скариди. Това би ударило по интересите на руските производители, което обаче не интересуваше Янукович и членовете на неговата партия. Те бяха сигурни, че и занапред ще може да седят на два стола. Смятаха, че след като всички имат нужда от Украйна, то да бъдат добри й плащат за това. Янукович... направи ход, който беше напълно в духа на украинското ръководство и дипломация. Желаейки да окаже натиск на ЕС и знаейки, че Русия рязко ще се противопостави на подписването на това споразумение с ЕС, Янукович пристигна в Москва, където заяви, че Европа го притиска. След което помоли за финансова помощ. По неговите сметки излизаше, че за да стигне до президентските избори и да бъде преизбран, му трябваше кредит от 15 млрд. долара. Русия се съгласи да ги отпусне и начаса преведе 3 от тези 15 млрд. И още 15 млрд. Москва обеща да вложи в ключови отрасли на украинската икономика. При това Янукович, който внезапно отложи подписването на споразумението за присъединяване, за да изстиска от ЕС 15- 20 милиарда евро за финансиране на преминаването на икономиката му към евростандартите, обърка всички карти на своите противници. Те готвеха майдан, като планираха да го проведат по време на президентските избори през 2015 г. Шефът на администрацията на Янукович Сергей Льовочкин, отдавна работещ за САЩ, трябваше да координира отвътре подготовката на майдана, по време на който трябваше да предаде Янукович. Но в крайна сметка му се наложи да форсира сценария по смяната на властта. ...Янукович и екипът му бяха неприемливи за Запада – и то не защото бяха «проруски». Те бяха проевропейски. Същевременно «Партията на регионите» беше най-проблемна за Запада, понеже се опитваше да отстоява интересите на националните производители. Наистина регионалните бизнесмени разбираха перспективите за своя бизнес доста извратено – горе-долу както и повечето руски олигарси - стремяха се да се напечелят у дома, да изнесат парите си на Запад и да се преселят там. Затова те искаха да са в добри отношения със Запада, защото там живееха семействата им. Но Западът изхождаше от това, че скоро след като подписа през ноември 2013 г. споразумението за присъединяване към ЕС, Янукович се превърна в «куцото пате». (От английски - в политиката „куцо пате“ - отиващ си политик. Смята се, че отиващият си политик има по-малко влияние поради ограниченото му време на поста.) Само след година ще стане ясно, че споразумението е донесло на украинците поредното обедняване. И Янукович няма шансове да бъде преизбран. Западът искаше Янукович да поеме всичките негативи, свързани с последствията от подписването на споразумението за присъединяване, и да се оттегли, като предаде властта на прозападен политик. Но американците и европейците не бяха сигурни, че «Партията на регионите» ще сдаде властта просто така, а няма да фалшифицира резултатите от изборите. Затова като резервен вариант се предвиждаше пореден майдан. За неразбралите ще поясня: украинците, тези "македонци на източна Европа", смятайки, че могат да седят на два стола, паднаха право в капана на англо-саксонските колонизатори. Сега поколения ще сърбат попарата на тази каша.
rising.red
на 18.03.2024 в 15:35:25 #8Защо Русия и Европа са на ръба на войната най-добре могат да кажат американците. Не че политиката им на "разделяй и владей" е нещо блестящо, те само прилагат древния модел, а просто европейските "лидери" са достатъчно тъпи, за да не могат да научат многобройните уроци на историята. Е, ще им бъдат припомнени, но по трудния начин - за огромно съжаление на обикновените хора!
bajbor
на 16.03.2024 в 21:23:02 #7https://www.washingtonpost.com/world/2024/03/15/ukraine-village-mobilized-men-war/
ВълкСчадъР
на 16.03.2024 в 20:26:55 #6В началото на 2000 те разия участваше в най различни организации с ЕС щото нямаше никакви пари след поредния фалит и се умилкваха кът дъщеря на канадки трокер на испанска магистрала По заради либерастките глупости ги оставиха да се видят с някой лев и те както вече 300 години видят ли полко пари и тръгват да освобождават някой от нещо
Ама тоя номер вече не минава , елциновите години са много близо
projekt
на 16.03.2024 в 18:36:40 #5.....По онова време Съединените щати, ръководени от 2008 г. от Барак Обама, вече не бяха толкова враждебни към Москва, колкото администрацията на Буш, която до голяма степен насърчи "цветните революции" в Грузия и Украйна и отвори към тези страни перспективата за присъединяване към НАТО на срещата на върха в Букурещ (2008 г.)......... ..... колко демократично. да плащаш и да организираш преврати, а след това да излезеш и да кажеш че народа е искал....... ти плащаш на 1000 човека и после ги представяш тия платени 1000 човека като представители на народа...... демокрация. тук родните лумпени демократи по същия начин говорят от името на България и българите. за Киро са гласували 10-12% от избирателите имащи право на глас, ама той говори от името на България. оставаме на страна факта че през цялата предизборна кампания обясняваше че в никакъв случай и при никакви обстоятелства няма да управлява с ДПС и ГЕРБ. същото бе и с ГЕРБ. накрая всички се свързаха с "балансьора" ДПС.
baku
на 16.03.2024 в 17:44:13 #4Да го кажа направо на всички путинофили хвърлили се на амбразурата в негова защита. Путин е един посредствен диктатор копиращ Хитлер но руския народ не е германския, няма никакъв умствен потенциал и от ден на ден върви на гибел. Откровения фашизъм който демонстрира диктатора отвръщава всички и страха от репресиите за сега задържат положението но това е времено и разпада на руската кочина е близко.
mitko-ivanov-EJItaf4y
на 16.03.2024 в 15:24:14 #3Добър анализ, но както всички материали, излизащи в България - ЕДНОСТРАНЕН. Липсва измъкването на ролята на САЩ по време на Майдана 2014 година или пожара на профсъюзния дом в Одеса, или закона за изключване на руския език от езиците в Украйна. Липсва анализ на високомерието на САЩ през декември 2021, когато Русия поиска гаранции за себе си от т.н. запад. И още много други подробности, които обединени могат да оформят картината. Липсва дори признанието на Меркел, че запада изобщо не е имал намерение да спазва Минските споразумения. Изобщо писанието е нещо, което фен на Левски би казал за Левски и това за ЦСКА-София.
kra40n1
на 16.03.2024 в 15:05:40 #2А Европа как нападна Русия? Като инвестираше там, или като разширяваше търговските си отношения с нея?
bajbor
на 16.03.2024 в 14:05:02 #1"Остава загадка точната мотивация, която тласна Владимир Путин да атакува Украйна на 24 февруари 2022" Щом това е загадка - що хабите мастило да пишете глупости