Бизнесът в България отчита огромен ръст на възстановения от Националната агенция за приходите (НАП) ДДС. Цели 22 фирми-износители натискат надолу приходите от ДДС в бюджета, става ясно от бюлетина на финансовото министерство за изпълнението на приходите и разходите към края на април.
На фона на общ спад на приходите от ДДС от 2.8% и при ръст на износа от 13.8% към февруари НАП отчита над 18% ръст на декларирания ДДС за възстановяване от износители.
Възстановеният ДДС на износители към 30 април 2023 г. е 2.26 млрд. лв., което е повишение с 350 млн. лв. (18.3 %) спрямо същия период на предходната година.
"При 22 дружества е отчетен ръст над 10 млн. лв. на декларирания за възстановяване ДДС. Само от тези дружества декларираният за възстановяване ДДС е 760 млн. лв., което е с 584 млн. лв. (ръст от над 300 %) повече спрямо същия период на миналата година. Основната дейност на тези дружества е търговия с горива, електроенергия, специална продукция и лекарства", съобщават от Министерството на финансите.
Припомняме, че темата с огромния ДДС за възстановяване възникна със силните ръстове на износа на някои стоки като горивата и тока. За 2022 година НАП отчете 11.6 млрд. лв. възстановен ДДС, което е ръст от 3.9 млрд. лв. (50.8%) в сравнение с 2021 г.
От годишния отчет за дейността на данъчната агенция за 2022 година става ясно, че само на едно дружество държавата е възстановила с 605 млн. лв. повече ДДС в сравнение с 2021-а. От НАП категорично отказаха да назоват името му, но уточниха, че става дума за износ на електроенергия.
Събраният ДДС от сделки в страната е практически на нивото от миналата година - близо 3 млрд. лв. към края на април, като една от причините е именно, че НАП отчита сериозен ръст на декларирания ДДС за възстановяване от износители.