Колкото по-високо скочи една акция, толкова по-вероятно е да се срине. Американският фондов пазар вероятно ще бъде под средното представяне през следващите 24 месеца, според неясен индекс на настроенията - както и 25 високо летящи, популярни американски акции, включително Nvidia, Super Micro Computer и Broadcom.
Пазарният индикатор, известен като "U.S. Crash Confidence Index", е създаден преди 40 години от Робърт Шилър от университета Йейл и сега се поддържа от Училището по мениджмънт на Йейл. Всеки месец група индивидуални и институционални инвеститори се питат: "Каква според вас е вероятността от катастрофален срив на фондовия пазар в САЩ?" Както при другите мерки за настроения, тази има противоположно значение: Лош знак е, когато инвеститорите смятат, че вероятността от срив е особено ниска.
Струва си да се отбележи, че Йейл отчита индекса по отношение на процента на респондентите, които смятат, че вероятността от срив е по-малка от 10%, така че по-високите показания в диаграмата означават, че инвеститорите смятат, че вероятността от срив е по-ниска - и обратното. Шестмесечната пълзяща средна на индекса на институционалните инвеститори наскоро достигна най-високото си ниво от последните 15 години, а индексът на индивидуалните инвеститори достигна второто си най-високо ниво.
На база на анализ на данните до 2001 г., когато Йейл започна да актуализира индекса на месечна база, средно месечните показания са обратно пропорционални на възвръщаемостта на S&P 500 през следващите 24 месеца. Това означава, че по-високите показания на индекса са свързани с възвръщаемост под средната и обратно. Корелацията е значима при ниво на сигурност от 95% за институционалния индекс и ниво на сигурност от 93% за индивидуалния индекс.
Защо индексът на увереност при сривове е противоречив индикатор?
Индексът на доверие в срива в САЩ е ценен противоположен индикатор, тъй като инвеститорите на фондовия пазар стават повече или по-малко оптимисти по причини, които нямат никаква връзка с фондовия пазар. Тъй като ирационалният възход (за разлика от рационалния възход) ще доведе до средно надценяване на акциите, следва, че пазарът има тенденция да се бори в резултат на широко разпространеното убеждение, че сривът е малко вероятен.
Ролята на емоциите в Индекса на доверието при срив в САЩ е документирана в ново проучване на Шилър, професора от Йейл Уилям Гьотцман и Дасол Ким от Службата за финансови изследвания на Министерството на финансите на САЩ, озаглавено "Емоции и субективни убеждения за срив", изследването започна да се разпространява през юни в академичните среди.
Изследователите открили, че вярата на респондент в проучването относно вероятността от срив е била силно повлияна от "редки, екстремни събития", нямащи нищо общо с фондовия пазар. Когато земетресение наскоро се е случило в непосредствена близост до респондента, например, вярата в срив на фондовия пазар е по-вероятна, отколкото за друг респондент, който не е преживял близко земетресение. По същия начин, ако печеливш билет за лотария е бил продаден от близкия магазин, респондентът е по-малко вероятно да повярва, че катастрофата е вероятна, отколкото друго лице, за което това не е така.
Емоции и вярвания
Вероятността от срив на акцията се увеличава заедно със степента, в която последната двегодишна възвръщаемост изпреварва S&P 500.
Противоположният индикатор, базиран на индекса на увереност при сривове, сам по себе си не прогнозира, че ще настъпи срив, а просто че през следващите две години ще има възвръщаемост под средната. Индексът отразява емоциите и субективните вярвания на инвеститорите, които са далеч по-различни от обективните фактори, които имат статистически значима способност да прогнозират повишена вероятност от срив. Скорошно проучване на тези обективни фактори предполага, че шансовете за срив в целия пазар са под средните в момента.
Но някои отделни акции все още са уязвими към срив, дефиниран като спад от 40% през следващите две години. Скорошно проучване установи, че вероятността от срив на дадена акция се увеличава заедно със степента, в която последната двегодишна възвръщаемост е пред S&P 500. Когато този марж на превъзходство е 100 процентни пункта, например, вероятността от последващ срив е близо 50%. Когато е 150 пункта или повече, сривът става почти сигурен.
Таблицата по-долу изброява 25-те акции в индекса S&P 1500, които са се представяли по-добре от S&P 500 през последните две години с повече от 200 процентни пункта, според данните на FactSet. Не всички от тях ще се сринат, разбира се, но е добър залог, че над средния брой от тях ще загубят поне 40% от стойността си през следващите две години, според Марк Хълбърт, сътрудник за изданието MarketWatch.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.
nsmilitia
на 28.07.2024 в 20:26:42 #1За Броадком бих си заложил и главата, че ги чака сериозен спад!