Американската енергийна компания "Уестингхаус Електрик Къмпани" сключи нов договор с Космическата агенция (НАСА) на САЩ и Министерството на енергетиката за продължаване на програмата за разработването на ядрен микрореактор за обезпечаване на мисия на Луната и навлизането й във фаза изпитания, се казва в съобщение на американската компания.
Програмата Fission Surface Power (FSP) на НАСА, цели разработване на мощности, генериращи електричество чрез процес по делене на атомите. Те биха могли да осигурят на астронавтите надежден и постоянен източник на електроенергия за използване на Луната и в дълбокия Космос.
Сегашният договор, възложен от Националната лаборатория на Айдахо (INL), се основава на успеха на идейния проект, разработен от "Уестингхаус" в първата фаза програмата. Сега трябва да се оптимизира проектът на системите от FSP програмата и тяхната конфигурация и да започнат изпитания на основни технологични елементи.
Постоянният напредък по програмата FSP може да допринесе за постигане на целта на НАСА за демонстрация на технологията на Луната през следващото десетилетие, се посочва още в съобщението на американската компания.
Програмата FSP на НАСА надгражда усилията на агенцията по проекта Kilopower за разработване на достъпни технологии за ядрена енергия за дълготраен престой в космоса и употреба на планетарни повърхности.
Ще припомним, че в началото на ноември 2024 г. представители на ръководството на АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" и консорциумът "Уестингхаус - Ейч Ди Си" подписаха договор, свързан с изграждането на нови ядрени мощности - 7-ми и 8-ми блок на площадката на АЕЦ "Козлодуй".
С проекта се цели до 12 месеца да е готов инженерингът за изграждането на нови мощности в съществуващата централа и да е ясна цената им.
Между 350 милиона и 370 милиона долара струва само инженеринговият проект, който до една година трябва да направи оценка, изготви план и да остойности изграждането на новите мощности на АЕЦ "Козлодуй".
Тогава за Money.bg Иван Хиновски коментира, че това е първата фаза на проекта, при която се извършват проучване и анализ. Очаква се до една една година да бъде дадено и разрешение по Закона за устройство на теритоирята (ЗУТ), което означава - за строителство на неядрената част. За ядрената част на проекта са необходими по обстойни анализи, които ще бъдат направени за по-дълго време и на по-късен етап. Въпросната неядрена част на проекта се очаква да струва в рамките на 20-25% от целия проект, и именно нейната стойност се очаква да бъде определена първоначално.
В момента НАСА работи с Министерството на енергетиката за проектиране на ядрена енергийна система, която ще осигури до 40 киловата мощност - достатъчно за осигуряване на постоянно електрозахранване за 30 домакинства в продължение на 10 години.
Бъдеща демонстрационна инсталация на технологията на Луната ще проправи пътя за изграждане на базови лагери за изследователски мисии на Луната и Марс.
Компанията използва своята технология eVinciTM за ядрен микрореактор, за да разработи устойчива, с широко приложение технология за производство на ядрена електроенергия, за системи за задвижване на сателити и космически кораби и за планетарни повърхностни инсталации за производство на електроенергия.
В момента микрореакторът eVinci осигурява надеждно производство на електричество и отопление за отдалечени общности, университети, минни операции, индустриални центрове, центрове за данни.