ДПС иска Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) да извърши цялостна и задълбочена проверка на процедурата за получаване на българско гражданство от чужденци срещу инвестиции, т.нар. "златни паспорти".

ДАНС е сезирана днес от председателя на ДПС Мустафа Карадайъ, зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев и народните представители от ДПС Делян Пеевски и Цветан Енчев.

В сигнала се иска да се провери всяка една процедура от момента на въвеждането на законовата възможност през 2013 г. до този момент.

От ДПС смятат, че само по този начин - чрез осъществяване на цялостна проверка от страна на легитимните държавни институции, които са призвани да защитават обществения интерес - може да бъде установено дали са налице нарушения на законовите процедури при получаването на българско гражданство срещу инвестиции (т.нар. "златни паспорти") и да се опровергаят спекулациите в общественото, политическото и медийното пространство в страната по темата.

А и съответно, ако са били допуснати нарушения, да бъдат предприети необходимите действия за търсене на отговорност от виновните лица, посочват от ДПС.

"С извършването на пълна и всеобхватна проверка от компетентните органи ще бъдат преустановени и спекулациите по същата тема от страна на определени медийно- олигархични кръгове в страната", уверени са от ДПС.

Припомняме, че ЕС с нарочен доклад също настоя България заедно с Малта да се откажат от режимите си за издаване на "златни паспорти". Докладът на Европейския парламент е адресиран и до Съвета на ЕС и Европейската комисия.

Колко чужденци са получили "златни паспорти" в България?

Колко чужденци са получили "златни паспорти" в България?

Ще прекрати ли 46-ият парламент порочната практика?

Още в началото на 2019 г. Европейската комисия излезе с доклад, в който се посочва, че В три държави членки, сред които и България, се прилагат схеми за предоставяне на гражданство на инвеститори при условия, които не са толкова строги, колкото обикновените режими за натурализация.

В средата на септември главният прокурор Сотир Цацаров също изрази възмущението си от начина, по който се получава т. нар. "инвестиционно гражданство". Това стана след като през октомври 2018 г. представители на Спецпрокуратурата влязоха в Държавната агенция за българите в чужбина по разследване на схеми за продажба на българско гражданство. Резултати от разследването обаче до този момент така и няма.

Правосъдното министерство успокоява ЕК за гражданството срещу инвестиции

Правосъдното министерство успокоява ЕК за гражданството срещу инвестиции

Вече са задействани промени в Закона за българското гражданство