Министерството на правосъдието е изпратило писма до редица високопоставени представители на съдебната власт, магистратски и съсловни юридически организации, както и до ръководителите на академичната правна общност у нас с призив да отправят своите предложения за изготвянето на проект за законодателни промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ).
Очакваните предложения са по редица теми, сред които оптимизиране на организацията и дейността на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към Висшия съдебен съвет.
Приоритетни са и въпросите, свързани с прецизиране на процедурите за дисциплинарните производства, както и за подобряване на процедурите за провеждане на конкурси, избор на административни ръководители и атестиране на магистрати.
На дневен ред е поставен и въпросът за повишаване на ефективността от обучителната дейност на Националния институт на правосъдието.
"За нас Вашето мнение е от изключително значение, защото целта на промените е подобряване на управлението на съдебната власт, в т.ч. и възможностите за обективно професионално израстване на всеки съдия (съответно на всеки прокурор и следовател), нещо, за което именно Вашата институция (организация) безспорно има визия", се казва още в писмото.
От Министерство на правосъдието заявяват, че след като обобщят получените предложения, ще инициират широк обществен дебат по темата за промени в ЗСВ.
Припомняме, че в последните няколко седмици от прокуратуратурата предимно с отворени писма изразиха своята готовност да участват в работни групи, в които да бъдат обсъдени промените. Включването на прокуратурата е преди всичко като отпор на заявените намерения за закриване на специализираното правосъдие.
Намерението за широка обществена дискусия беше неведнъж заявено от министър Надежда Йорданова, но провеждането на съдебна реформа, заедно с реформирането на КПКОНПИ, беше един от приоритетите, които това правителство и в частност "Демократична България" се постави. Заявеното днес намерение отлага обаче във времето конкретните стъпки за законодателни предложения, които ще бъдат и един своеобразен тест за мнозинството, а и за правителството.
Днес депутатите гласуваха и сформирана временна парламентарна комисия, която да обсъди идеите за промяна на Конституцията. Предложението на "Демократична България" бе прието, макар и саботирано от ГЕРБ, ДПС и "Възраждане", които не излъчиха представители за комисията.
halo
на 03.02.2022 в 18:23:01 #1Секретарката на Джизъса се сети да пита по-умните.