Министерството на правосъдието е изпратило писма до редица високопоставени представители на съдебната власт, магистратски и съсловни юридически организации, както и до ръководителите на академичната правна общност у нас с призив да отправят своите предложения за изготвянето на проект за законодателни промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ).

Очакваните предложения са по редица теми, сред които оптимизиране на организацията и дейността на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към Висшия съдебен съвет.

Приоритетни са и въпросите, свързани с прецизиране на процедурите за дисциплинарните производства, както и за подобряване на процедурите за провеждане на конкурси, избор на административни ръководители и атестиране на магистрати.

Пуснаха за обсъждане закриването на спецсъдилищата

Пуснаха за обсъждане закриването на спецсъдилищата

Структурните и организационни промени по отношение на звената на специализираното наказателно правосъдие имат за цел да гарантират конституционния принцип за независимост на съдебната власт

На дневен ред е поставен и въпросът за повишаване на ефективността от обучителната дейност на Националния институт на правосъдието.

"За нас Вашето мнение е от изключително значение, защото целта на промените е подобряване на управлението на съдебната власт, в т.ч. и възможностите за обективно професионално израстване на всеки съдия (съответно на всеки прокурор и следовател), нещо, за което именно Вашата институция (организация) безспорно има визия", се казва още в писмото.

От Министерство на правосъдието заявяват, че след като обобщят получените предложения, ще инициират широк обществен дебат по темата за промени в ЗСВ.

Припомняме, че в последните няколко седмици от прокуратуратурата предимно с отворени писма изразиха своята готовност да участват в работни групи, в които да бъдат обсъдени промените. Включването на прокуратурата е преди всичко като отпор на заявените намерения за закриване на специализираното правосъдие. 

Шефът на Спецпрокуратурата готова да даде експретно мнение за съдебната реформа

Шефът на Спецпрокуратурата готова да даде експретно мнение за съдебната реформа

СП изразява желание и готовност за участие в обществените дебати

Намерението за широка обществена дискусия беше неведнъж заявено от министър Надежда Йорданова, но провеждането на съдебна реформа, заедно с реформирането на КПКОНПИ, беше един от приоритетите, които това правителство и в частност "Демократична България" се постави. Заявеното днес намерение отлага обаче във времето конкретните стъпки за законодателни предложения, които ще бъдат и един своеобразен тест за мнозинството, а и за правителството. 

Днес депутатите гласуваха и сформирана временна парламентарна комисия, която да обсъди идеите за промяна на Конституцията. Предложението на "Демократична България" бе прието, макар и саботирано от ГЕРБ, ДПС и "Възраждане", които не излъчиха представители за комисията. 

Редът на Надежда Йорданова за промени: КПКОНПИ, спецсъда, ВСС

Редът на Надежда Йорданова за промени: КПКОНПИ, спецсъда, ВСС

Най-добрият начин за решаване на проблема е изменение в Конституцията