Почти 7 години след затварянето Корпоративна търговска банка (КТБ), която по-късно фалира от Конституционния съд (КС) обявиха за противоконституционни 7 разпоредби. С тях законодателят постфактум създаде условия в Закона за банковата несъстоятелност (ЗБН), за да уреди различните казуси, възникнали с обявената в несъстоятелност банка, съобщи правният портал lex.bg.

С два от "отменените" днес текстове на практика се придава обратна сила на всички изменения за банковата несъстоятелност от 2015 г. и 2018 г. С тяхното отпадане целият пакет от промени, направен през тези две години, няма да важи за казуса КТБ.

Това е извънредно законодателство, създадено само за една банка, категорични са конституционните съдии. Решението, изготвено от докладчика Красимир Влахов, е подписано с особено мнение от Гроздан Илиев, но само по отношение на допустимостта.

Европейският банков надзор: Банките ще издържат на кризата

Европейският банков надзор: Банките ще издържат на кризата

Слабото икономическо възстановяване и евентуален ръст на необслужваните кредити могат да нанесат сериозен удар върху банковите капитали

КС специално обяснява, че оспорените пред него текстове на практика се отнасят до производство по несъстоятелност на КТБ и отправя сериозни критики към БНБ за бездействието ѝ, способствало за изпадането на КТБ в неплатежоспособност. Освен това съдът прави и друго важно уточнение, че макар с отменените от него разпоредби в ЗБН да се цели попълване на масата на несъстоятелността на банката, те всъщност не са в неин интерес, а на кредиторите ѝ, а най-големият от тях е Фондът за гарантиране на влоговете.

КС отмени 7 разпоредби от Закона за банковата несъстоятелност (ЗБН) и за някои от тях самият закон директно казва, че се отнасят само за казуса с Корпоративна търговска банка, други въвеждат общи правила.

Днес КС "отмени" придаването на обратна сила на всички изменения в ЗБН от 2015 г. и 2018 г. с предвиждането, че те се прилагат за заварените производства по несъстоятелност, уточнява правното издание.

Според магистратите е противоконституционна и разпоредбата, с която бяха "възкресени" заличените от квесторите и синдиците обезпечения, учредени от длъжници или от трети лица в полза на КТБ.

Още 250 млн. лева за кредиторите на КТБ

Още 250 млн. лева за кредиторите на КТБ

Парите, които Корпоративна банка връща по задълженията си, са близо 1.3 млрд. лева

Припомняме, обвиненията за КТБ започнаха, след като на 9 юни 2017 г. президентът Румен Радев публикува стенограмата от първата среща за КТБ. Месец по-късно беше публикувана и втората стенограма.

"Корпоративна търговска банка" АД е банка в София, България, създадена през 1994 г., разраснала се бързо в периода 2007 - 2014. Тя бе обявена във фалит на 6 ноември 2014 г. Обявена е в несъстоятелност със съдебно решение на 22 април 2015 г.