DRI, базираното в Амстердам подразделение за възобновяеми енергийни източници в рамките на ЕС на украинската енергийна компания DTEK, обяви подписването на най-голямото споразумение за дългосрочно изкупуване на слънчева енергия (PPA, Power Purchase Agreement) в Румъния.

Страна по мащабната сделка е водещата енергийна компания в региона на Югоизточна Европа OMV Petrom.

Снимка 696799

Източник: DRI-Energy

Сключеното споразумение обединява три отделни договора за период от 8,5 години и касае приблизително 100 GWh годишно на фиксирана цена, включително продажба на физическа електроенергия и гаранции за произход.

Физическите доставки ще започнат през януари 2026 година, като OMV Petrom ще закупи 62% от енергията, произведена от слънчевите електроцентрали Glodeni I и Glodeni II на DRI, които имат общ капацитет от 113 MWp.

От януари 2027-а OMV Petrom ще изкупува 50% от производството на соларния проект на DRI във Вакарещ с мощност 126 MWp, чието строителство ще започне през 2025 г.

"Това е важно споразумение за DRI и румънския сектор на възобновяемите енергийни източници, тъй като е най-голямата физическа сделка за изкупуване на слънчева енергия в Румъния", подчерта Джон Стюарт, главен изпълнителен директор на DRI.

Снимка 696801

Източник: DRI-Energy

Енергията, произведена от проектите на DRI, която не е продадена по силата на подписаното споразумение с OMV Petrom, ще бъде продадена на пазара от дъщерното дружество на DTEK D.TRADING.

Към момента Румъния е един от "четирите основни приоритетни пазара" за DRI, се казва на сайта на компанията. В северната ни съседка дружеството има инсталирани 299 MW, в това число и първия вятърен парк, построен в страната от десетилетие насам.

Целта на компанията е до 2030-а да реализира 1 GW проекти за възобновяема енергия и съхранение на енергия от батерии в Румъния.

Какво е PPA?

Концепцията за т. нар. PPA (договори за покупка на електроенергия) позволява сключването на споразумения на корпоративно ниво за изкупуването на определено количество зелена енергия с определен срок и с договорени цени, предварително фиксирани или пазарни.

В повечето случаи те са с продължителност между 10 и 20 години и са част от инструментите на големите корпорации за по-голяма устойчивост и постигане на заложените ESG цели.

След €100 милиона инвестиция: Фотоволтаичен парк "Мъглиж" започва работа в началото на 2025-а

След €100 милиона инвестиция: Един от най-големите соларни проекти у нас започва работа в началото на 2025-а

Над 20 милиона лева са инвестирани в изграждане на присъединителни съоръжения