Министърът на отбраната на Сърбия Братислав Гашич и главният изпълнителен директор на френската компания Dassault Aviation, Ерик Трапие, подписаха вчера споразумение за закупуване на бойни самолети Rafale и свързани с тях стоки и услуги, по време на посещението на френския президент Еманюел Макрон в балканската страна.

Делегациите на двете страни подписаха повече от 10 двустранни споразумения в различни сектори. Сред документите са Споразумението за закупуване на самолети Rafale и свързаните с тях стоки и услуги, както и Заявление за намеренията за стратегически доставки на руди и метали за Френската република, както и за сътрудничество в областта на проучването и добива на стратегически минерални ресурси.

Според медии, близки до сръбското правителство, преговорите за закупуване на френските изтребители са продължили почти три години.

Белград възнамерява да получи 10 едноместни изтребителя Rafale-C и два двуместни изтребителя Rafale-B, които ще бъдат за Военновъздушните сили (ВВС) и Силите за противовъздушна отбрана (ПВО) на страната.

Очаква се сделката да обхване и закупуването на оръжия за изтребителите, включително авиационните ракети "въздух-въздух" MICA, както и други ракети с голям обсег.

Освен това, Белград би трябвало да получи виртуални тренажори, програма за подготовка на летателните екипажи и инженерно-техническия персонал, както и комплексен "пакет" за материално техническо осигуряване на самолетите разчетен за няколко години.

Сръбският президент Александър Вучич заяви, че подписаното с Франция споразумение за закупуване на самолети Rafale и свързаните с тях стоки и услуги, предвижда доставката на 12 нови изтребителя Rafale на обща стойност 2,7 млрд. евро. "Това ще доведе до значително увеличаване на оперативните способности на сръбската армия", заяви Вучич по време на съвместна пресконференция с френския си колега Еманюел Макрон.

След Гърция и Сърбия планира да се въоражи с 12 нови бойни самолета Rafale

След Гърция и Сърбия планира да се въоражи с 12 нови бойни самолета Rafale

Преизбирането на Александър Вучич се оказа ключово за сделката