Индустрията е произвела повече от 9,1 млрд. тона пластмаса от 1950 г. насам, като в момента има достатъчно пластмасови боклуци, за да бъде заринат Манхатън под повече от три километра боклук. Това показва ново глобално многогодишно проучване, съобщава "Асошиейтед прес".
Пластмасите не се разграждат като други изкуствени материали, така че три четвърти от непотребните пластмаси приключват като отпадъци в сметища, носени от вятъра по сушата и плаващи в океани, езера и реки, според проучването, публикувано в сп. "Science Advances".
"С настоящото темпо, ние действително се насочваме към пластмасова планета", предупреждава водещият автор на изследването Роланд Гейер, индустриален еколог в Калифорнийския университет в Санта Барбара. "Това е нещо, на което трябва да обърнем внимание", алармира той.
Бумът на пластмасите започва след Втората световна война, а сега те са навсякъде. Използват се за опаковки като пластмасови бутилки и потребителски стоки като мобилни телефони и хладилници. Те са в тръби и други строителни материали. Те са в коли и дрехи, обикновено като полиестер.
Съавторката на проучването Джена Джембек от Университета на Джорджия изтъква, че светът първо трябва да знае колко пластмасови отпадъци има на планетата, преди да може да се справи с проблема.
Те са изчислили, че от произведени 9,1 млрд. тона, близо 7 млрд. тона вече не се използват. Само 9 процента са били рециклирани и други 12 на сто са били изгорени, оставяйки 5,5 млрд. тона пластмасови отпадъци на сушата и във водата.
Използвайки данните на самата пластмасова индустрия, учените са установили, че количеството на произведените и изхвърлени пластмаси се увеличава. През 2015 г. светът е произвел 448 млн. тона пластмаса - повече от два пъти повече отколкото през 1998 г.
Китай произвежда най-много пластмаса, следван от Европа и Северна Америка.
"Растежът е удивителен и не изглежда, че скоро ще се забави", подчертава Роланд Гейер.
Около 35 процента от произведената пластмаса е предназначена за опаковане, като например бутилки за вода.