Отделянето на метан и въглероден диоксид от размразяването на вечната замръзналост ще ускори глобалното затопляне и ще добави до 70 трлн. долара към сметката, която човечеството ще плати заради климатичните промени. Това показва най-меродавното проучване досега за икономическите последици от топенето на ледовете в Арктика.
Ако страните не успеят да засилят ангажиментите си по Парижкото споразумение за климата, този механизъм за обратна връзка, съчетан със загуба на отразяващ топлината бял лед, ще доведе до близо 5 процента увеличение на глобалното затопляне и свързаните с него разходи, се предупреждава в доклада, публикуван в сп. Nature Communications и цитиран от британския в. "Гардиън".
Авторите твърдят, че проучването им е първото, което изчислява икономическото въздействие на топенето на вечната замръзналост и намаленото албедо, което е мярка за това колко светлина, която стига до повърхността, се отразява, без да се абсорбира, въз основа на най-съвременните компютърни модели за това, което е вероятно да се случи в Арктика при покачване на температурите. То показва как дестабилизираните природни системи ще влошат проблема, причинен от произведените от човека парникови емисии, което ще затрудни и оскъпи разрешаването му.
Учените са оценили запасите от CO2 и метан, уловени във вечната замръзналост, като са използвали проби, взети на дълбочина от три метра в множество точки в Арктика. Те са преминали през оценката най-модерния в света софтуер за климатична симулация в САЩ и Великобритания, за да прогнозират колко газ ще се отдели при различни равнища на затопляне. Дори и със суперкомпютри, обработката на данните е отнела седмици, защото огромната география и сложните климатични взаимодействия в Арктика създават множество променливи. Изследователите след това са приложили предишни модели за икономическо въздействие, за да оценят вероятните разходи.
Размразяването на вечната замръзналост е главната тревога. Газове с парников ефект, които са били замръзнали под почвата в продължение на столетия, вече започнаха да се освобождават при сегашното равнище от 1 градус по Целзий затопляне на планетата. Засега въздействието все още е малко. Десет гигатона CO2 са се отделили от леда, но този източник на парникови емисии ще нараства бързо, след като средната глобална температура се повиши с повече от 1,5 градуса.
При сегашната траектория от най-малко 3 градуса затопляне до края на века, се очаква разтопяването на вечната замръзналост да изхвърли 280 гигатона въглероден диоксид и 3 гигатона метан, чийто ефект върху климата е с 10 до 20 пъти по-голям от този на CO2.
Това би увеличило световните разходи за разрушение, приспособяване и намаляване на емисиите до 70 трлн. долара в периода от сега до 2300 г. Това е 10 пъти по-високо от очакваните ползи от разтопяването на ледената покривка в Арктика, като по-лесно движение на корабите и достъп до полезни изкопаеми, се предупреждава в доклада.
Това също така би увеличило глобалното неравенство, тъй като по-голямата част от икономическата тежест - еквивалентна на почти целия настоящ годишен БВП на целия свят - е вероятно да се поеме от страните в по-топлите по-бедни региони като Индия и Африка, които са най-уязвими на повишаване на температурите.
"Обезсърчаващо е, че имаме това пред нас", коментира Дмитрий Юмашев от Университета в Ланкастър, допълвайки: "Дори при 1,5 до 2 градуса увеличение на световните температури има въздействия и разходи. Но те са по-ниски, така че можем да ограничим това. Ние разполагаме с технологиите и методите, но не се движим достатъчно бързо."
GolaVoda
на 24.04.2019 в 09:06:04 #2Истината е, че сме бедни и слаби защото не наказваме предателите и прощаваме на крадците....... и не правим както трябва много неща... ама много неща.. имаме и един народо-психологичен проблем. От криворазбрана гордост смесване некадърността със злонамереността. А нашите беди са повечето предизвикани от некадърност, а не от злонамереност на някои.. А какво бихме могли да направим..хиляди неща!! например!! Само пример. 1. Трябва да има ергенски данък и приходите от него да отиват за подпомагане на семействата... 2. Журналистите пък например, трябва да пращат по висока цена на тока..!! те нали са четвъртата власт.. властта трябва да носи отговорност.. смешно ли ви е ??? Тогава плащайте си скъпата енергия в най-окрадената страна на Европа и се смейте.. можем да започнем с едно малко полезно нещо..!!! да не гледаме телевизия.
GolaVoda
на 23.04.2019 в 14:43:46 #1Ледът всяка година се топи!! А пък пролетите в България закъсняват през последните години!!! Това пък е глобално застудяване Това доказана се отразява на пчелите и културите..... На тази тематика се пишат много глупости, които ги тиражират журналистите. Що не викнете един професор по геология от България да ви разкаже нещо, а препечатвате пропагандата на избрани западни държави??? ТОВА БЕЗОТГОВОРНО ПОВЕДЕНИЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ЖУРНАЛИСТИ НИ ПРАВИ ПО-БЕДНИ.. ТОЕСТ ПО-МАЛКО БОГАТИ.