По информация на агенция Bloomberg, акциите в Азия са отбелязали повсеместен спад поради притеснения, че икономическият ръст на Китай и докладите за инфлацията, които ще излязат днес, повишават изгледите за вдигане на лихвените равнища във втората икономика в света.

Индексът на Morgan Stanley за Азиатско - тихоокеанския регион падна с 1,3% в Токио -  вчера той се бе повишил до рекордните 149.27 пункта, възстановяване след глобалния срив на 27 февруари, най-сериозно сътресение за китайските борси за последните десет години.

„Инвеститорите използват възможността за повишаване на лихвените нива като оправдаване на това, че продават. Хората изглежда свързват днешния спад в Китай с верижна реакция на срива през февруари", твърди токийски мениджър.

Японският Nikkei 225 загуби 1,7%, най-голям спад за повече от месец. Индексите в Австралия, Китай и Южна Корея се смъкнаха от рекордните си значения, докато в региона единствените две борси, които отбелязаха възход, бяха в Пакистан и Шри Ланка.

Сред предприятията най-голяма загуба в курса на акциите отбеляза най-големият в света мобилен оператор по брой потребители, China Mobile, чиито акции се смъкнаха с 3,1%. Най-голямата строителна компания на Китай, China Vanke, загуби 3,6%.

Canon и Samsung Electronics поевтиняха, след като доларът отслабна спрямо местните валути, подкопавайки стойността на доларовите активи на износителите (съответно с 2,9% и 2,2%). Смъкнаха се и цените на металите, което доведе до по-ниски котировки на акциите на минните гиганти BHP Billiton и Rio Tinto (индексът на шестте метала на LME спадна вчера с 1,1%).

Слабият долар означава, че износителите получават по-малко от техните продажби в САЩ, след като обърнат парите си обратно в местните валути.

Пазарът е неспокоен. Китайското правителство обяви БВП на страната за първото тримесечие днес в Пекин пет часа след първоначално обявеното време, малко преди затварянето на борсите. Икономическият ръст в страната е по-висок от очакваното 11,1%, също така и инфлацията е неочаквано висока 3,3%, според агенция Синхуа.

Очаква се държавата да се намеси: в опасения от правителствени мерки инвеститорите са започнали да разпродават портфейлите си, цената на акциите е паднала и в резултат след края на сутрешната сесия Шанхайският индекс - главен индикатор за фондовия пазар на Китай - се е смъкнал с 2,39%.

Намесата на държавата на този етап инвеститорите виждат на първо място като повишаване на лихвените равнища, което е добър мотив за продажба на акции: счита се, че по-високото лихвено ниво възпира инвестициите и потреблението.

Йената поскъпна спрямо долара до 118.01 сравнено с 119.74 йени на 16ти април: двуседмичен връх. Това анализаторите отдават също и на факта, че Bank of Japan изглежда ще повиши най-сетне лихвените си равнища, а инвеститорите ще се оттеглят от активите с висока възвръщаемост, активи формирани чрез заемане на пари в Япония.

Австралийският и Новозеландският долари паднаха на най-ниско ниво за три седмици спрямо йената след забавянето на "carry - trade" практиките. Вонът на Южна Корея е с най-висока стойност спрямо долара от началото на годината - 927.55. Курсът на австралийската валута с 83.92 американски цента за австралийски долар е най-висок от август 1990. Спрямо долара се покачиха и валутите на Сингапур и Тайван.