През миналата седмица, например Bank of America е информирала част от клиентите си, че лихвените проценти по кредитните им карти, ще скочат почти двойно до около 14%, като финансовата институция, която получи $45 млрд. капитал от правителството на САЩ, също така налага такси от поне $10 за широк кръг от транзакции с кредитни карти.
Citigroup, друг получател на държавни пари, се опитват да привлече клиенти, с реклами като "Вие може да получите $5000 днес!", но пропуска да информира потребителя, че въпросните кредити често се дават при годишен лихвен процент от 30%, според WSJ.
Лихвените проценти са "конкурентни в сравнение с подобните предложения на пазара" и варират в зависимост от кредитоспособността на кредитополучателите, са коментирали от Citigroup. Банката получи $50 млрд. от данъкоплатците, и правителството на САЩ скоро ще притежава колкото е 36% от акционерния капитал на фирмата.
Контролната група от експерти към Конгреса, която контролира отпускането на средства по програмата TARP, работи по доклад, в които се разглеждат подобни случаи на потенциално несъответстващо кредитиране от банки, получили помощ от данъкоплатците, според WSJ.
"Хората, които са субсидирали дейността на банките чрез техните данъци са същите, които сега плащат за по-високи печалби чрез потребителски заеми," според Елизабет Уорън, председател на групата.
"В известен смисъл, ние искаме от данъкоплатците да плащат два пъти," заяви Уорън пред WSJ.
Програмата TARP на финансовото министерство беше предназначена, чрез $700 млрд. да предостави на кредитори повече капитал, за да стимулира кредитирането и възстановяването на икономиката.
Но откакто програмата стартира през октомври, подпомогнатите от нея банки повишават таксите за широк кръг от рутинните си операции и лихвените проценти по кредитните карти.
Правителството изиска от компаниите получатели на средства по TARP да предоставят подробни отчети на това, което правят с парите на данъкоплатците.
Според анализа на The Wall Street Journal на федералните данни за обема на кредита от 470 банки, към 20 март тези, получили средства по TARP са намалили отпускането на заеми с 1% спрямо тримесечието, приключило на 30 септември, в сравнение с 2.2% спад при банките, които не са получили подкрепа по програмата.
diamondhead
на 15.04.2009 в 02:52:01 #5Абе,цска,в коя америка се намирате,та ги пишите такива врели некипли?!
балкандо
на 13.04.2009 в 18:14:47 #4Не просто два пъти - два пъти + лихвите. В действителност данъкоплатците дават, чрез правителството, парите които банките им отпускат като кредити. Извън това дали се плаща два или три пъти, много по-важен е деморализиращия ефект който тази действителност ще окаже върху всички участници в икономическата система. Затова преди време бях написал - никакви пари (в смисъл на правителствени помощи), на никого, по никакъв повод. Сега имаме от една страна банкова система, която въпреки грешките си е спасена с парите на работещите. От друга страна работещи, които започват да осъзнават как плащат по два или три пътис труда и времето си за грешките на самозабравили се "икономисти", "финансисти", "брокери", "финансови посредници" и прочие. Може би в САЩ и ЕС идват времена на политическо недоверие и срив на ценности, изграждани с векове.
вендета
на 13.04.2009 в 16:30:59 #3Апетита идва с яденето!
ALPHA
на 13.04.2009 в 16:29:48 #2Американеците са едни от най-големите овци в света. Теглят кредит и започват да го изплаща с лихвите. Изведнъж настава криза, защото банкерските изроди са крали като луди и са подронили системата поради рисковани и алчни механизми. Започват съкращения, хората не могат да си изплащат вноските по кредитите, взимат им къщите, оставят ги на улицата, а в същото време им взимат стотици милиарди от парите (под формата на данъци), за да ги налеят в същите тия банки виновни за всичко и взимащи къщите на тези които не могат да си погасят вноските, при положение, че самите банки също не могат да си оправят лайната които са надробили и за целта взимат отделно още пари от същите тези данъкоплатци, част от които са го закъсали толкова, че същите банки пък им взимат къщите. Безумната спирала на грабежа. Хората си мислят, че са свободни, а са чисти роби от нов тип.
alibaba
на 13.04.2009 в 12:54:47 #1Ха, данъкоплатците какво очакват, то колкото повече храниш кърлежи и паразити като банките, те толкова повече искат да ядат!