Планът с икономически стимули, предложен от американския президент Буш и съгласуван с доминирания от демократическата партия Конгрес в четвъртък, предвижда да предостави най-големи данъчни облекчения на хората с ниски доходи. Това е най-доброто, което може да се направи за икономиката и населението в момента, тъй като двете системи ще си помогнат сами, без допълнителна намеса от държавата, коментира Ройтерс.

Естествено, лекомислено е да вярваме, че планът ще успее да реши проблемите на онези хора, най-силно засегнати от кризата в ипотечния сектор, както и няма бързо да възвърне инвеститорското доверие в американския финансов сектор. Пакетът с оздравителни мерки обаче, че успее да предотврати закриването на голям брой работни места, както и ще подпомогне финансова по-бедните прослойки на обществото с $600 за един работещ член и $1200 за съпружеска двойка.

"По-голяма част от върнатите на хората данъци, ще отидат при по-нископлатените американци, които най-много се нуждаят от пари в момента. Това са онези хора, които живеят "от заплата до заплата" и които най-бързо ще изхарчат $1200, като по този начин стимулират икономиката", коментира американски анализатор от Moody's.

Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке, е обявил миналата седмица, че Конгресът трябва бързо да гласува новият икономически план, за да може до края на годината, реалната икономика да почувства облекчение. Почти две-трети от американския БВП се сформира от потребителското търсене, именно за това е толкова важно да се стимулира най-вече то.

Тазгодишният план за финансово стимулиране на президентската администрация, се очаква да покрие около 35 млн. семейства с ниски доходи в САЩ, които не са могли да се възползват от планът с данъчни облекчения предложен през 2001 г. Тези нископлатени работници, ще получат съвсем скоро чековете си от американското министерство на финансите.

За сравнение, през 2001 г. голяма част от върнатите на хората пари, бяха използвани за първа вноска на нов автомобили или други скъпи вещи за дълготрайна употреба. Според експерти обаче, тази година парите ще бъдат оползотворени най-вече за по-елементарни нужди.

"Хората ще сипят бензин в резервоарите на колите си и ще отидат да си напълнят багажника с хранителни продукти", коментира по въпроса Милтън Езрати от Lord, Abbett & Co. "Това със сигурност ще стимулира икономиката", продължава той.

Според финансовия министър Хенри Полсън, министерството на финансите ще направи всичко възможно, да разпрати чековете с върнатите суми до 60 дни. По-скептично настроените анализатори споделят, че въпреки че вече е късно да се избегне рецесията, то новият икономически план, ще направи по-бързо излизането от икономическия застой.