Президентът Барак Обама представи пред Конгреса на САЩ проект на бюджет за финансовата 2011 г. (която започва на 1 октомври 2010 г.), който е с рекорден дефицит от $1,56 трлн. През следващата година най-големи са разходите за борба с безработицата, а главната задача на държавния глава е да научи американците да пестят, като им даде личен пример.
Президентската администрация ще се опита да извади страната от дълбоката яма на дефицита, като замрази или драстично намали разходите за над 120 държавни програми и премахне данъчни облекчения. Например за двете групи най-богати американци подоходното облагане ще бъде увеличено до 36% и 39,6% спрямо сегашните ставки от съответно 33% и 35%.
За семействата, които получават повече от $250 хил. годишно, данъците върху дивидентите и доходите ще се увеличат от 15% на 20%. Затова пък военният бюджет на Вашингтон е непроменен. Само тази промяна трябва да увеличи постъпленията в държавната хазна с почти 800 млрд. долара в следващите 10 години.
Така обобщават философията на новия държавен бюджет на САЩ световните информационни агенции и някои онлайн версии на ежедневни вестници.
Президентът планира да съкрати бюджетния дефицит до $1,27 трлн., а през останалите години от следващото десетилетие да се съкращава по $700 млрд.
Заложената обща сума в разходната част е $3,83 трлн. Според изчисленията на MarketWatch, цитирани от агенция Bloomberg, ако тази сума се раздели на всички 310 млн. американци, то всеки от тях трябва да вложи по $12,3 хил.
Като главна своя задача президентът постави борбата с безработицата и по този повод той каза пред конгресмените: „Докато нашите компании не започнат да създават работни места, Америка няма да заработи отново, а моята администрация няма да си отдъхне, докато не се възстановят загубите на пазара на труда." И за целта Обама обяви, че за разкриване на нови работни места ще трябва да бъдат дадени допълнително $100 млрд.
В съкращаването на бюджетния дефицит ще участват банки, банкери и международни корпорации. Те ще получат нови задължения към държавата, а от петролните компании се очакват данъчни приходи в бюджета от около $39 млрд., пишет Wall Street Journal.
Първата сериозна крачка ще бъде направена през по-следващата финансова година, за когато е предвидено дефицитът да бъде намален с $727 млрд. (4,2% от ВВП) до края на финансовата 2012 г. В същото време общият обем на държавния дълг ще продължи да расте. Предложеният от президента бюджет допуска ръст на държавния дълг до $8,5 трлн. до края на 2020 г., а неговият обем ще се увеличи до 77% от БВП, спрямо сегашните 53% от БВП.
Въпреки доста негативната картина, Вашингтон не възнамерява да икономисва за отбрана и да намалява воения бюджет. Напротив, разходите на Пентагона през 2011 г. ще се увеличат с 2%, до $708 млрд. От тази сума 25% - около $159 млрд. са предназначени за оттеглянето на САЩ от Ирак и увеличаване на присъствието си в Афганистан. Сумата обаче не е окончателна, каза самият държавен глава.
Повече от $11 млрд. администрацията на САЩ планира да задели за програми, които са свързани с осигуряване на ядрена сигурност, което е с 13,5% повече в сравнение с бюджета за 2010 г.