Българското правителство твърди, че икономическият растеж в страната ще бъде във всички случаи над 6% в края на 2008 година, а чуждестранните инвестиции продължават да бележат ръст. Инфлацията се успокоява, резервите се трупат. Безработицата е под средната за Европа. Според редица анализатори България посреща кризата в по-добра ситуация от много други европейски държави.
Заедно с това през следващата година ръстът на БВП на България може да се съкрати трикратно, а финансовият министър очаква по-малко чуждестранни инвестиции. Намаляването на индивидуалното потребление може би ще съкрати дефицита в текущата сметка, но това балансиране ще стане по „грубия начин", като твърдо приземяване. Очакват се затруднения при кредитирането и сериозни трудности в свързаните с икономическия цикъл отрасли. Продължаваме да се държим за валутния борд, въвеждането на евро сякаш не зависи от нас.
Засега на финансовата криза най-сериозно реагира фондовата борса, като при средно за света понижение на борсовите индекси от над 40%, водещите индекси на БФБ спаднаха с 80% през 2008 г. По информация на Дарик, от 26 планирани първични публични предлагания на акции на компании, през отминаващата година са реализирани само три.
Тъй като брокерите и строителите задържаха цените на имотите в България на фона на спада на европейските имотни пазари, възможно е корекцията през 2009 г. да дойде по-остра, отколкото на други места в региона.
Туризмът в масовите курорти отново отчете приходи, но много нови ваканционни комплекси останаха празни, а заявките за 2009 са намалели драстично. Традиционно печелившият курортен комплекс „Албена" съобщи за 19% спад на печалбата за летния сезон и вероятност догодина половината от обектите да не отворят заради липса на гости. Освен ако в последния момент, заради кризата, търсенето на евтината дестинация България не се увеличи рязко, туристическият бранш трябва да се готви за ниски цифри.
Промишлеността отново ще страда - за разлика от държавните монополни дружества, които продължават да получават исканите увеличения на цените, а доказаните случаи на корупция и шуробаджанащина остават ненаказани. Според данните на IBM България се превръща в икономика на услугите, за сметка на промишлеността и инженерната научно - развойна дейност. В кръга на шегата, ще трябва повече да работим върху учтивостта като национална черта. Нали за отрасъла на услугите от ключово значение е да си вежлив, услужлив и изпълнителен.
В общи линии, България може би действително е настигната от кризата, но негативните последици трябва да се чакат догодина. Както професор Минасян изтъкна по-рано, българските политици все по-често използват „кризата" като параван. Голяма част от икономическите ни трудности се дължат не на световната циклична криза, а на перманентната криза на държавното икономическо управление. Може търсенето и цените на металите напоследък да се сринаха заради глобалната рецесия, но не това е причината за стремителния упадък на „Кремиковци" през тази година, по-рано за приватизацията на комбината за 1 лев и накрая за срива на футболния клуб ЦСКА.
Успокоителното е, че в тази кризисна среда правителството е приело експортна стратегия, която обещава в срок до пет години да заличи ежегодните търговски дефицити от десетки милиарди и да ни изкара на плюс. Живот и здраве, пак ще си говорим след пет години. Но за тази върховна експортна цел сигурно ще трябва на изборите през пролетта да се спрем на същите лица от последните пет години - което е отново в кръга на шегата, разбира се.
Ако анализираме по-отблизо данните за вноса и износа ще видим, че ако ги нямаше ежемесечните милиарди минус в търговията ни с Русия и Украйна, търговското салдо действиетлно можеше да излезе на плюс още сега. Тук не става дума за спиране на вноса на газ от Русия, а за нещо по-компелксно, което е в компетенцията на политическата икономия. След като внасяме толкова много от тези страни, бихме могли по политически път да увеличим и износа си към тях.
Само че скорошното разрешение от Русия на България да изнася рибни продукти за огромния руски пазар е по-скоро злъчна подигравка към търговските ни представители в Москва. В тази връзка германците казват: „Нося сови в Атина", а българите „продавам краставици на краставичар". Русия има излаз на десетина морета, а руснакът и без копърката в доматен сос консумира четири пъти повече риба от българина.
Разсъждавайки върху големите руски пазари, мислите ми по естествен път прескачат върху „Богатството на народите" на Адам Смит. В тази голяма книга се крие следната идея: има естествена структура на пътя към богатство за дадена страна. Държавите с благоприятен морски излаз забогатятват посредством риболов, морска търговия и корабостроене; страните с добра почва и хубав климат - първо със селско стопанство. После могат да се развиват всякакви сектори на промишленост, услуги и наука. Но ако селското стопанство в страните, които имат природна предпоставка, остане недоразвито, пълната степен на богатството няма да бъде постигната.
България ще остане най-бедната страна в Европа дотогава, докато политиците и икономистите се провалят да помогнат на селското ни стопанство; докато внасяме 60 хил.т. свинско месо всяка година, зърнената реколта гние по складовете, а горите се изсичат, защото в някои държавни структури са се впили кърлежи.
В края да се върнем към концепцията за „България засегната от кризата". Съществува и диверсионен сценарий, който не трябва да се изключва с лека ръка: журналистът на „Файненшъл Таймс" не прави деликатната разлика между България и Македония и видените от него икономически трудности не се отнасят за София, а за друга европейска столица. Не е невъзможно: няколко месеца подред водещият икономически аналзатор на британския The Telegraph твърдеше, че Сърбия е „на колене" пред МВФ, докато накрая Фондът се принуди доброволно да предостави 512 млн. долара на западните съседи в стенд бай споразумение.
В края на календарната година обобщенията могат да се очакват. FT видя нещо много интересно: 2008 бе година, в която хората най-сетне спряха да предсказват какво ще се случва в бъдеще. Повечето прогнози бяха ревизирани през тази година, за жалост предимно в посока надолу. Дори управниците на България в един момент бяха принудени да признаят, че не стоим встрани от глобалните процеси. Да смеем ли тогава да се надяваме, че в един момент, когато в края на 2009 г. потребителските цени се стабилизират ниски, а икономиката тръгне отново във възход, ще видим осъществяването на тези процеси и в България?
измити ръце
на 29.12.2008 в 09:45:11 #7' 3 млрд лв пропуснати възможности Правителството харчи с размах, докато говори за криза През миналата година много хора се чудеха как правителството ще успее да похарчи 1 милиард лева в края на годината. Тази година харченето отива вече към 3 милиарда, сочи депозитът на правителството в БНБ. При това има още няколко работни дни до края на годината. Дори половината или една трета от похарчената сума да беше използвана за намаление на осигуровките, можеше да се направи радикална реформа и те да се намалят драстично, споделя в блога си Георги Ангелов старши икономист на Институт Отворено общество, цитиран от Investor.bg. Който и данък да си помислите, можеше да бъде рязко намален или дори премахнат с толкова пари. Вместо това, те са просто похарчени. За сравнение за цялата 2009 г. са предвидени 2,27 млрд. лв. приход от данъка върху облагането на доходите на физическите лица, който в момента е 10%. Само за първата седмица на декември държавата похарчи 1,1 млрд. лв. от резервите си и активите на управление "Емисионно" на БНБ намаляха до 26,9 млрд. лв. Към 22 ноември валутния резерв на БНБ се стопи до 25,4 млрд. лв. Спрямо рекорда от 17 октомври 2008 г. спадът е с над 4.2 млрд. лв., тъй като тогава резервите на БНБ са били 29,6 млрд. лв. Основна причина за спада е харчът на държавата, защото резервът й в БНБ намалява от 11,5 млрд. лв. на 8 млрд. лв. '
vaynah
на 29.12.2008 в 02:23:05 #6Абе, много сте я подквасили на таз коледа. Май няма ни един трезв във форума. Анализът е много "с бъдеще". Ще отнеме повече от седмица изтрезняване след Нова година, за да го осмислят господата форумци, (може би), че и да го усетят. Но ние не им се сърдим. Уууусещане, Ууужилване, предстоящо Ууумиране, води до размисъл, винаги.
shtarkel
на 28.12.2008 в 18:20:50 #5А,забравих!Протестите на млекопроизводителите за ниски изкупни цени и кашкавалец на 10 евро килото!
Uau
на 28.12.2008 в 18:20:38 #4Такива високи цени няма никъде по света
Нео
на 28.12.2008 в 18:12:41 #3Автора на статията е поредния платен драскач.
shtarkel
на 28.12.2008 в 17:45:26 #2Само не разбрах кои потребителски цени са ниски!Предполагам визират цените на джиесем разговорите!

Tupan
на 28.12.2008 в 16:45:17 #1в края на 2009 г. потребителските цени се стабилизират ниски, а икономиката тръгне отново във възход дай Боже!
Весела Коледа и щастлива Нова Година на всички Вас 