Един от глобалните рискове в момента е огромната миграция към Европа, която няма да спре. Наистина, бежанците ще стимулират европейската икономика, но това ще е само първоначалният ефект. В дългосрочен план обаче ще се появят големи проблеми и страните от Европейския съюз (ЕС) ще преживеят сериозен културен шок.

Това коментира Атанас Симеонов, който е управител на една от най-големите охранителни компании у нас, по време на конференцията на „Кофас България” за управление на риска.

Всички участници в събитието се обединиха около мнението, че именно бежанската криза, заляла Стария континент, и невъзможността на ЕС да се справи адекватно с нея, е най-големият не само политически, но и икономически риск в момента.

Според изпълнителния директор на „Галъп Интернешонъл ” за България Първан Симеонов на фона на все по-голямото икономическо обединяване с Тихоокеанското споразумение и с Трансатлантическото споразумение за свободна търговия, с нарастващото значение на Китай е с новата ориентация на Русия към Близкия Изток, Европа се е превърнала в „политическо джудже”.

„Тя не излъчва сила, а се намира между щатските и руските интереси”, смята той и допълва, че в момента съюзът е принуден да „доказва смисъла на своето съществуване”.

По отношение на България, експертите смятат, че все още нашата страна остава встрани от тези събития. В тази връзка очакванията са бежанската криза да няма сериозно отражение върху българската икономика в краткосрочен план.

Прогнозите на участниците в конференцията са за достигане на заложената от правителството цел за растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) в размер на 3%.

„Смятам, че заложеният 3-процентов растеж е реалистичен. Има много сериозно раздвижване в строителния сектор, както и при недвижимите имоти”, коментира Атанас Симеонов.

По неговите думи икономическият ефект от несигурността не само у нас, но и в целия ЕС, ще бъде в „силно надутите бюджети за разходи за сигурност”.

„Този растеж за България е реалистичен. Държавата обаче трябва да преосмисли логиката си на задлъжняване, което е една не много добра политика и тези въпроси се нуждаят от дебатиране”, посочва Първан Симеонов.