Дискусионен форум "Диалог за икономическото развитие на България: Инвестиции, приоритети и перспективи" се провежда днес в хотел Шератон, София. Той е под патронажа на вицепремиера по икономическото развитие Даниела Бобева. Форумът цели да подпомогне диалога между публичния и частния сектор и да стимулира вземането на решения, важни за развитието на българската икономика.

Част от облекченията за големи инвеститори ще отпаднат от закона, защото страната ни не може да си ги позволи. Това заяви в изказването си вицепремиерът Даниела Бобева:

„Разпоредбата за това до 10 на сто от инвестицията държавата да предоставя като държавна помощ, със сигурност ще отпадне. Не можем да си го позволим. Никога не сме си го позволявали, дори когато бюджетът е бил в по-прекрасни ситуации".

Бобева допълни, че търговските аташета по места „се притесняват" да помагат на българските фирми, защото се страхуват да не бъдат обвинени, че подкрепят „олигарси". Вицепремиерът помоли инвеститорите за съвет как да се излезе от тази ситуация. Бобева обясни, че е много важно, ако искаме да привлечем инвеститори у нас, да не ги лъжем.

Тя призна, че от няколко месеца има проблем с издаването на касови бележки и обеща, че държавата ще предприеме мерки за затягането на контрола. Бобева бе категорична, че правителството е променило подхода за събирането на данъци, но явно „не сме дозрели" в България, за да може правителството да получи ответната реакция от бизнес

Правителството отново ще се върне към идеята за приватизация на борсата, каза още Даниела Бобева. Тя отказа да съобщи подробности, докато няма по-голяма яснота по процедурата. „За нас е важно да обявим намерението си, че ние искаме да продадем борсата", изтъкна Бобева. Тя подчерта, че критериите за потенциалните купувачи са същите, както бяха обявени от предишното правителство, тоест в това отношение ще има приемственост. Имаше изразен интерес при предишната процедура, надяваме се и сега да има желаещи да купят борсата, каза вицепремиерът.

„Но това не означава, че ние няма да предприемем мерки за оживяване на борсата. Готвим няколко интересни пакети, които ще предложим на борсата. Това е в рамките на инициативите в областта на приватизацията. България има нужда от силен капиталов пазар", категорична бе тя.

Даниела Бобева обяви, че ще се направят и промени в Закона за защита на конкуренцията, чрез които да се балансират отношенията между производители и търговци. Ще бъде създадена изцяло нова глава в закона, но подробности ще бъдат съобщени, когато са готови проектотекстовете.

Рекордната сума от 20 млн. лв. ще бъде отделена за иновации през следващата година. Това обяви вицепремиерът по време на форума,  изтъквайки,  че сумата е залегнала в проектобюджета за следващата година.

„Трябва да развиваме иновативни и високотехнологични производства", категорична беше  Бобева. Тя изтъкна, че се работи активно както по подготовката на стратегия за иновациите, така и по стратегии за туризма, за животновъдството и за публично-частното партньорство. Вицепремиерът акцентира върху приоритизирането на образованието и по- конкретно на професионалното образование, което е предпоставка да имаме устойчиво развитие на икономиката.

Бобева подчерта стъпките на правителството за подобряване на икономическата среда и бизнес климата в България. Тя напомни за предприетите мерки за намаляване на административната тежест върху гражданите и бизнеса. Вицепремиерът отбеляза, че по първия пакет от мерки вече има готови законопроекти. Изготвен е и втори пакет, по който до два месеца също ще бъдат оформени законопроекти. „В третия пакет са включени 100 режима, касаещи най-деликатните за бизнеса въпроси. Четири министерства работят по него заедно с бизнес организации", добави вицепремиерът по икономическото развитие.

Даниела Бобева припомни и промените в Закона за обществените поръчки, които ще създадат повече прозрачност при процедурите, ще улеснят достъпа на малкия и среден бизнес и ще подобрят конкурентоспособността. Вицепремиерът изтъкна ролята на Банката за развитие за подкрепа на предприемачеството и по- специално на стартиращия бизнес.

Събитието събра на едно място представители на бизнеса, стопански и търговски камари и бизнес клъстери в България, посланици и дипломати. Гостите на дискусионния форум имат възможност да зададат своите въпроси към лекторите и ще се включат в обсъждането на конкретни политики и проекти за стимулирането на икономическата среда у нас. Партньори на инициативата са Българската търговско-промишлена палата, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Френско-българската търговска камара и Британско-българската търговска камара и други бизнес и браншови организации.