Кризата в Европа толкова силно плаши целия свят, че дори бедстващи страни започнаха да предлагат помощ на развитите икономики. Бразилия обяви, че възнамерява да предостави 10 млрд. долара за спасяването на Европа и се надява примерът й да бъде последва от други развиващи се държави. Но дори и другите страни от т. нар. група BRICS (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) да подкрепят финансово инициативата на Бразилия, ефектът от помощта ще остане под въпрос, твърдят експерти, потърсени за коментар от Reuters. Според тях проблемите на Стария континент са толкова големи, че дори страните от BRICS да извадят всичките си резерви, средствата пак няма да стигнат.
Министърът на финансите на Бразилия Гуидо Мантега обяви, че на предстоящата среща на финансовите министри и лидерите на петте държави от групата ще предложи на колегите си да участват в спасяването на Европа. Както обяви пред Reuters източник, близък до бразилското правителство, най-голямата държава в Латинска Америка ще преведе 10 млрд. долара в специалния фонд на МВФ. Тази помощ обаче ще бъде капка в морето, но чрез координирани усилия на развиващите се страни може да се осигурят доста по-големи суми за разрешаване на европейската, а това означава и на световната криза.
Китай, Русия, Бразилия и Индия притежават валутни резерви в размер на повече от 4 трлн. долара, което означава, че само тяхната роля може да се окаже решаваща за подпомагане на Стария континент. Основният въпрос обаче е дали тези държави ще се съгласят да изхарчат значителна част от този резерв. Китай, Индия и Русия вече обещаха да заделят общо около 70 млрд. долара за увеличаване на ресурса на МВФ, с който да се подпомогне Европа. Освен това, както съобщи в началото на седмицата бразилският вестник Valor Economico, който се позова на изразено мнение на директора на стабилизационния фонд EFSF Кристоф Франкел, някои страни от BRICS вече са придобили държавни облигации на европейски страни.
Изразената от Мантега позиция не е първото обявено желание на Бразилия да помогне на Европа. Преди няколко месеца латиноамериканската страна призова големите развиващи се икономики да изкупят заедно европейски дългови книжа. След тази оферта заместник-министърът на финансите на Русия Сергей Сторчак обяви, че все още не са водени предварителни преговори по тази тема, но той не изключва подобна възможност. „Към такава акция обаче трябва да се подхожда много внимателно", припомня Reuters изявлението на Сторчак. Според агенцията към днешна дата официални искания за помощ от страна на ЕС към държавите от BRICS не са отправяне.
Китай, Бразилия Русия и Индия значително увеличиха своите валутни резерви за последното десетилетие. Например резервите на Китай нараснаха до 3 трлн. долара, докато само италианският държавен дълг вече е достигнал 2,6 трлн. долара. Според главния икономист на индийското подразделение на IHS Global Insight Раджив Бисвас За развиващите се страни с ниско равнище да доходите на глава от населението е много важно да запазят голям размер от валутните си резерви. Затова и експерти, потърсени от Reuters за коментар, смятат, че помощта на BRICS за Европа ще бъде доста ограничена.