Европейската комисия ще настоява за въвеждане на единна база на корпоративния данък в ЕС до 2010 само в някои страни-членки. По този начин ще бъде заобиколено правото вето на  страните членки при чувствителните данъчни въпроси, съобщава EUOBSERVER.

Комисарят на ЕС по данъчната политика Ласло Ковач в понеделник е потвърдил, че независимо от силната опозиция, той ще предложи през 2008 противоречивия закон за хармонизиране на базите в корпоративния данък.

„Надявам се да можем да представим предложение на комисията през следващата година и ако успеем да постигнем решение за засилена кооперация, още две години ще са ни достатъчни да го внедрим на практика. Така че може да се стартира през 2010", е казал Ковач за АФП.

Брюксел счита, че обща база на корпоративния данък - въвеждане на единни правила каква част от бизнес печалбите да се облагат - ще намали разходите и ще улесни компаниите, които оперират през граници: сега те трябва да се справят с 27 различни данъчни системи, специални данъчни отстъпки и изключения.

Но много от страните на ЕС са дълбоко разколебани за възможните ползи от хармонизацията. Все пак, 12 членки са „за", пет до седем са против, а останалите още не са ориентирани.


Великобритания, Ирландия и Балтийските държави се боят, че следващата стъпка за Брюксел ще бъде намесване в самите нива на техните корпоративни данъци: зона на конкуренция на отделните страни, които привличат с данъчните си преференции чужди инвестиции.

Единодушие в Съюза по този проблем никак не е вероятно - посочва Ковач. Затова Брюксел ще ползва механизма на т.нар. засилена кооперация, който визира възможността поне осем държави да настоят на своята инициатива въпреки съпротивата на другите.

„Близо две трети ще участват и вратата за тези, които искат да се присъединят, ще бъде отворена", казал е комисарят. Ковач е добавил, че суверенността на страните - членки ще бъде уважена в правото им сами да определят данъчните си ставки.