България получи остро предупреждение от Европейския съюз, че не се справила в борбата с корупцията и организираната престъпност. По тази причина финансовата й помощ може да бъде прекратена и са застрашени шансовете й за свободно преминаване на нейните граждани в съюза. Така започва водещият материал на „Файнейшъл таймс".

Външните министри на ЕС очакват да се потвърди критичният доклад от Европейската комисия за липсата на прогрес в съдебната реформа, което беше и условие за влизане на България в Европейския съюз през 2007 година.

В проекта на доклад, с който „Файнейшъл таймс" разполага, се казва: „В борбата срещу корупцията на високо ниво и организираната престъпност няма резултати...  Корупцията и измамите ще влияят на трансфера на средства от европейските фондове.. Необходима е ясна стратегия да се изчисти системата".

Финансовите санкции ще бъдат голяма обида за България, най-бедния член на ЕС. Страната  разчита на 7 милиарда евро от структурните фондове през следващите пет години, за да поддържа икономическия растеж и чуждите инвестиции.

Намаляването на измамите и конфликта на интереси са изключително важни за това, че България да продължи да получава средства от европейските фондове, твърди Комисията.

На 10 български депутати беше снет имунитетът заради съмнения, че са замесени в корупционни сделки. Прокуратурата разследва случаите. Трима от народните представители  бяха признати за виновни.

Най-големия проект, свързан с публично-частно партньорство, на стойност 700 милиона евро, между сръбската граница и черноморското пристанище Бургас - магистрала „Тракия", беше блокиран миналата седмица, защото португалските партньори се отказаха от него.

Доклада за съдебната система е придружен и от два документа за усвояването на средства от предприсъединителните фондове. Двата документа са строго критични.

Премиерът Сергей Станишев информира, че правителството ще се опита да омекоти критиките на Комисията.  

Той определи реакциите на медиите по повод предварителните информации от доклада като хистерия.

В същото време агенция „Медиафакс" информира, че Румъния, също както и България, на този етап не отговарят на критериите за Шенгенското пространство и Еврозоната.