Германия праща жълтата кофа за разделно събиране на отпадъци на боклука. От идеята да се използват отново опаковките бе създаден абсурден бизнес в милиардни обеми, от който се изхранваха чистачи и шофьори на боклукчийски коли. Съвсем скоро разделното събиране на отпадъците във ФРГ радикално ще се промени и поевтинее - съобщава Handelsblatt. Вместо да се чуди в кой от различните 10 или 12 контейнера да си изхвърля боклука, германецът в бъдеще ще се ползва от един или два.

В мирната страна на идеите заради боклуци са ставали поразителни събития. В едно от малките градчета край Дюселдорф в сряда сутринта колите за извозването на боклука пристигат както винаги. Но тъй като в жълтите кофи е имало обелки от картофи, памперси и прибори за еднократна употреба, кофите са върнати на населението не изпразнени: който иска извозване на боклука, да си събира боклука отделно.

Виновният е кметът, разбира се. Той би трябвало да дойде тук и да се порови в боклуците, за да ни обясни принципа на разделното събиране - оплаква се стар гражданин.

Боклучената инквизиция е навсякъде в Германия. Боклукчиите внимателно следят дали в боклука, слаган в жълтите кофи, има нещо органично. Ако да - боклукът демонстративно се оставя да стои непокътнат. Ако пък гражданите настояват на своето, се стига до забавни ситуации както във Вупертал, където на цял един квартал са махнати жълтите кофи, на брой 1200.

Всичко това говори, че дните на разделното събиране, както то се практикуваше досега в Германия, са преброени. Разделянето на боклука и финансирането на извозването му вече не работи. В следващите месеци системата с жълтите кофи ще изчезне - или сама ще рухне, или политиците ще е преустановят, твърди немското издание.

Зелената точка и жълтият контейнер, в началото измислени като образец за отговорно към околната среда рециклиране и опаковане, се изродиха. Общините вече не могат да надзирават системата, капитулира в един от скорошните си доклади LAGA (трудовият съюз за отпадъците на федералните провинции). Вместо да се опитва да опазва околната среда от опаковките, всеки е искал да използва системата за своята изгода и да прехвърля топката един на друг. А става дума и за таксите, които се заплащат от предприятията.

По сведение на Федерацията, между 40% и 60% от съдържанието на жълтите контейнери не трябва да е там - видеокасети, самобръсначки еднодневки, износени клозетни четки.

Противното също е вярно, защото все повече отпадъци, които представляват ценност за рециклирането, се изхвърлят в домашните отпадъци. Между 30 и 50 процента от опаковките със зелена точка се изхвърлят в кофите за органични отпадъци. В големите градове делът е още по-висок. Често във всички кофи съставът на боклука е практически един и същ.

Не идеята за разделното събиране на отпадъци се атакува, а най-важния виновник за несъответствията, Duale System Deutschland, накратко DSD. Системата касае предприятията, които си избират един от три представени на федерално равнище извозвача според постановлението за опаковките и вторичната им употреба. Зелената точка служи като знак, че за лицензираните в DSD продукти последващото третиране може да бъде „движено" от потребителя. Белязаните по този начин леки опаковки от метал, пластмаса се изхвърлят в жълтите кофи, а от хартия и картон се прибират от отделението за стара хартия. Еднократните опаковки от стъкло също се събират отделно. Предприятието, което поставя зелена точка на продукта си, плаща лицензионни такси на DSD.

Обаче не DSD провежда самото събиране, транспортиране и сортиране на отпадъците. Тези задачи се възлагат на дружества в рамките на обществени поръчки. Дружествата са се развили в регионите, но някои вече са създали мрежа из цялата страна.

Ситуацията с конкуренцията, антимонополните закони и отношенията фирми - общини се е развила много негативно напоследък, така че самият шеф на DSD заявява, че ако нещо не се промени, във второто полугодие на 2007 цялата система ще се срути. Изходът е да се промени наредбата за опаковките, но няма подобни изгледи.

Преди да е приета петата поправка в наредбата, която трудно намира политическа подкрепа, политиците за околна среда работят над шеста поправка. Експертите са единни, че домакинствата трябва да разделят отпадъците у дома. Но фактическото сортиране ще се поеме след това от модерна техника, която и днес разделя отпадъците по-добре, отколкото който и да е отговорен гражданин.

Следва ...