Миналогодишните намаления на данъците в Съединените американски щати намалиха приходите в държавната хазна. Но тази промяна най-вероятно ще засегне и много други държави, показва скорошен доклад на икономисти от Международния валутен фонд (МВФ), цитиран от The Wall Street Journal.

Данъчната реформа ще намали приходите на другите страни, които събират данъци от международните компании, с 1,6% до 13,5%, показват изчисленията.

Причината затова е, че компаниите вече е по-вероятно да отчитат печалбите си и истинските инвестиции в САЩ, отколкото преди корпоративната ставка да бъде намалена от 35% на 21%. Това ще остави на другите държави по-малко данъци.

И докато това се случва, другите държави също могат да вземат решения за намаляване на корпоративните данъци, създавайки, както критиците го наричат, състезание към дъното. "Когато една страна намали ставките, другите обикновено я следват", смята Александър Клем, зам.-председател на подразделението на МВФ за данъчна политика и един от авторите на доклада. Държавите, в които има множество международни компании и които имат близки икономически връзки със САЩ, ще изпитат най-голям срив на приходите, казва той.

Изчисленията показват, че Мексико, Япония и Великобритания щебъдат най-засегнатите. Естония, Полша и Пакистан също, но далеч не толкова тежко. В някои случаи загубата може да е до 20% от приходите от международни компании.