Неравенството в доходите е във възход. Богатите контролират повече от цялото състояние на държавата. Редиците на бедните се увеличават. Звучи ви като САЩ? Всъщност става дума за Дания.
Тази малка скандинавска страна е в светлината на прожекторите в последните седмици. Дания все още се слави с едно от най-ниските нива на неравенство и висока икономическа мобилност сред развитите държави.
Гражданите се радват на обширна мрежа за социална сигурност, която включва безплатно образование в колеж и здравеопазване, както и субсидирана грижа за децата. Освен това страната се класира на най-високите позиции по отношение на световното щастие, пише CNN.
За да си плащат за всички тези облаги, датчаните плащат по-високи данъци от американците. В Дания общите данъчни приходи са 49% от размера на икономиката, в сравнение с 25,4% в САЩ според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Дания плаща високата данъчна ставка от 56 на сто, докато САЩ - 39,6 процента.
Въпреки всички тези разлики обаче, скандинавската държава се бори с много от проблемите, които разширяват дупката между богати и бедни в САЩ и други европейски страни.
Богатите датчани се възползват от бума на световните фондови пазари в последните години. Образованите граждани със съвършени познания на най-новите технологии имат по-големи заплати, докато средната класа, работеща в производството, изчезва. Датското правителство намали данъците за богаташите, докато намали помощта за бедните, безработните и новопристигналите имигранти.
В Дания, както и в Исландия, бе отчетен най-големият ръст в неравенството на доходите в Европа, повишавайки се с 12% и в двете държави между 2008 и 2012 г., според Евростат.
Постъпленията на топ 10% на най-заможните датчани са се увеличили с 29 на сто през десетилетието до 2013 г., докато средната класа отчете ръст от само 12,3%. Най-бедните граждани на Дания са претърпели близо 1% загуба в приходите си - рядко явление в страна, в която обикновено се вдигат доходите на всички.
Според данните топ богатите хора в Дания са разполагали с близо 80% от нетното състояние на държавата през 2013 г. През 2000 г. са контролирали 65 на сто от състоянието на Дания.
Тук се откроява и главната прилика със САЩ, където топ 10% на най-богатите са контролирали близо 78% от богатството на страната през 2013 г.
Бедността в скандинавската страна се е повишила до малко над 6% през 2013 г. спрямо малко повече от 3% през 1995 г.
Според проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Международния валутен фонд увеличаването на неравенството в доходите засяга икономическия растеж, а разширяващата се разлика между богати и бедни вреди на социалното сближаване.