Дефицитът по текущата сметка за второто тримесечие на САЩ се разшири повече от очакваното днес, като достигна $218.4 млрд. Като основна причина отново беше изтъкната цената на петрола, която е повишила стойността на вносните стоки.

Данните за тримесечието бяха по-големи от очакваните от Wall Street $214 млрд. Търговският департамент на САЩ ревизира нагоре предварително публикуваните данни за дефицитът по текущата сметка за първото тримесечие от $208.7 млрд. на $213.2 млрд.

Текущата сметка, която е основният измерител на американската търговия с останалия свят, включва както търговията със стоки така и инвестиционните потоци. Огромния дефицит на САЩ се разглежда като един от основните рискове за световната икономика, наред с търговският излишък на Азия и страните износителки на петрол.

Дефицитът се оценява на 6.6% от БВП на САЩ, което е без промяна от първото тримесечие.

Финансовите пазари възприеха веднага новината, като американските дългови книжа си понижиха цената, но американският долар остана почти без промяна.  

Данните на Американското финансово министерство за нетните входящи капиталови потоци в САЩ през юли са едва $32.9 млрд. (най-ниско ниво от май 2005), спрямо $75.1 млрд. през юни и много под прогнозите на пазара за $70.0 млрд.

Тези нетни чужди финансови потоци към САЩ са недостатъчни за финансирането на рекордния търговски дефицит за юли от $68 млрд. Нетно закупените от чужденци американски ценни книжа са на стойност $54.5 млрд., докато американските резиденти са купили чужди ценни книжа за $21.6 млрд. Нетните покупки от частния сектор на държавни облигации (U.S. Treasuries) са -$1.7 млрд.