Има възможност България да доставя вода на Израел - както питейна, така и за напояване. Страната изпитва остър недостиг на водни ресурси и преработва морска вода, за да задоволи потребностите си. Това стана ясно по време на българо-израелски бизнесфорум, съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

Израел е един от най-важните ни партньори в района на Близкия Изток. Въпреки че стокообменът ни отбелязва сериозен ръст (от 50 млн. долара пред 1990 г. до 125 млн. долара през 2009 г.), той не отговаря в пълна степен на потенциала на двете страни. Това подчерта пред участниците на форума министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Форумът бе проведен днес, в рамките на официалното посещение в България на министъра на националната инфраструктура на Израел Узи Ландау.

България предлага идеални условия като платформа за бизнес с останалите страни от ЕС - както поради факта, че сме част от пазар с 500 млн. потребители, така и поради все по-добрата комуникационна и транспортна инфраструктура, подчерта Трайков.

Повече от 50 компании от България и Израел дискутираха по време на форума възможностите за сътрудничество в областите на енергетиката и ВЕИ, информационните технологии, рециклирането, селскостопанското машиностроене и други. Израел има сериозен опит в повишаването на енергийната ефективност и оползотворяването на потенциала от възобновяеми енергийни източници, който може да бъде от полза за нашата страна.

Съществува потенциал за сътрудничество и в областта на производството на електромобили, стана ясно още по време на форума. България има необходимия капацитет да произвежда батерии за двигателите за електромобили. Разработването и внедряването на интелигентни системи за управление, изграждането на интелигентни сгради и зелени градове също са сред полетата за общ бизнес между български и израелски компании.

Ландау съобщи за извършваното от Израел мащабно проучване за добив на природен газ в Средиземно море. Точните параметри на находището ще станат известни в близките месеци. Ако първоначалните резултати се потвърдят, е възможно Израел да се превърне в износител на природен газ, подчерта министър Ландау. Това е допълнителна възможност за България и останалите страни от Югоизточна Европа да диверсифицират своите доставки на гориво и да гарантират ново ниво на енергийната си независимост, коментира Трайков.