Програмата засега е представяна пред обществеността от финансовия секретар на ГЕРБ Стоян Мавродиев, един от авторите и ръководител на икономическия екип, изготвил документа. Около икономическата програма на партията, която сега има водещ рейтинг в България, се долавя аромат на чужбинска гозба, както и редица идеи, които ако действително се осъществят вещаят революционни промени.
На първо време се разбира, че това е една подчертано дясна икономическа програма, разчитаща на механизмите на конкуренцията. В тази дясна икономическа политика държавата обаче си има роля, а не е зрител в постановката. ГЕРБ играе върху струната на намаляването на данъците, иска да балансира бюджета (край с излишъците на Орешарски!), да разбие монопола на здравната каса, и разчита на ресурс от 15 - 20 млрд. лв., който ще се влее в икономиката ни, ако се спре укриването на данъците.
Нека си представим първо данъчния лост, попаднал в ръцете на ГЕРБ. Мавродиев изтъква, че намаляването на данъчното бреме директно води до повишаване доходите на хората.
„Намаляването на данъците със сигурност ще доведе до по-висок икономически растеж и до значително по-малък сив сектор в икономиката", като сивият сектор е изчислен на около 15 млрд. лв.
ГЕРБ вижда двуцифрен икономически растеж, ако вземе управлението: „10% и повече, ако се случат всичките структурни реформи". Ако икономиката расте бързо, това означава, че и приходите ще са повече и ще има повече възможност да се правят публични разходи.
Тук е следващата барикада, която революцията на ГЕРБ атакува, защото в момента държавата преразпределя чрез бюджета 40% от средствата в страната, а разглежданата икономическа програма предполага 30% от БВП държавни разходи.
Но според ГЕРБ това няма да се отрази негативно, а даже напротив, защото ще бъде свързано със съкращаване на административен персонал, закриване на министерства (да треперят служителите в Министерството на земеделието, да търсят нова работа заетите в Министерството на държавната политика при бедствия и аварии и МДААР, „Икономиката" и „Финансите" да се готвят за сливане).
Още повече, намаляването на държавните разходи до 30% от БВП ще повиши още повече контрола върху държавната ръка и има надежда, че корупцията сред чиновническата власт ще бъде изкоренена и ще се работи при прозрачни условия.
Икономическото „зрънце" във въпросната икономическа програма е кейнсианската идея, че благоденствието ще дойде с потреблението. На потреблението ще ни помогнат първо, огромното предвиждано увеличение на средната заплата (средно по 2,000 лв., като ресурсът ще дойде от високия икономически ръст), второ, намаляването на данъчната тежест, което ще остави повече пари в гражданите. Не се бойте от инфлацията - икономическият растеж ще е много по-висок от инфлацията.
Откъде ще дойдат парите в бюджета тогава? От повишени постъпления от косвени данъци като ДДС и акцизите. Не че ДДС ще остане без промяна - нищо подобно, ставката ще бъде понижена на 15%, колкото е минималното значение в Европа.
Икономическата програма на ГЕРБ е тясно обвързана с идеята за „плосък" данък от 10%. Обаче тъй като управляващата коалиция вече изпревари ГЕРБ, въвеждайки 10% корпоративен данък и личи, че ще прокара в парламента идеята за 10% подоходен данък, ГЕРБ се изявяват с предложението си подоходният данък в края на управлението им да падне до 7%. „Е, не може съвсем без данъци, нали?", контрира ги известният икономист Владимир Каролев.
По-интересна е идеята за необлагаемият минимум, който ще стане 1000 лева. Необлагаемият минимум ще бъде максималният праг за облагане с осигуровки, т.е. максималният осигурителен праг ще бъде намален от сега 1,400 на 1,000 лева. „Това е истинската система на плоския данък, а не тази социалистическа инвенция".
„Истинската система" на плоския данък е да няма двойно данъчно облагане, каквото има в момента - със социално-осигурителна тежест се облагат всички доходи, а в същото време върху тези доходи се плаща и ДОД.
„Хората, които получават до 1,000 лева, върху тях ще плащат осигурителна вноска от 10%, но не плащат данък общ доход. Тези, които вземат над 1,000 лева, за горницата над тази сума се плаща данък общ доход, но не се плащат осигурителни вноски. Това е еднакво справедлива система и не ощетява никого", посочва Мавродиев за вестник „Дневник".
Няма да се стигне до дупка в бюджета на НОИ, а до много по-големи приходи, защото има огромно укриване на осигуровки при настоящата осигурителна тежест от 34% и така се крепи сивата икономика. Както бе посочено, ГЕРБ чака 20 млрд. лева от сиви да станат бели и да влязат в хазната.
Спестените от увеличаване на пенсионната възраст пари ще се насочат към увеличаване ръста на пенсиите. Пенсионните осигуровки ще са 10% и ще се внасят частен фонд. Интересно е, че програмата „Помощи срещу общественополезен труд" ще бъде закрита.
Безработните и социално слабите ще продължат да бъдат подпомагани от държавата. Тя ще може да си позволи да отделя много по-големи суми за социални дейности.
В реформата в здравеопазването ключовата дума е конкуренция: секторът ще се либерализира. „Ще направим много здравни каси ... Предвиждаме здравната вноска да се превърне в застраховка по подобие на ‘Гражданска отговорност'".
АЕЦ, НЗОК, болниците, тецове и вецове, Булгартабак и много други ще бъдат приватизирани. Магистралите „Хемус" и „Струма", всички летища, пристанища, жп-гари и т.н. ще бъдат отдадени на концесия.
Като цяло може да се твърди, че идеите за повишаване на събираемостта на данъците, балансиране на бюджета и изчистване на политиката на излишъците на Орешарски (който както знаем от телевизионните кадри на седянката, днес отсъства и ще се върне в сряда на обед) са добри и ценни за националната икономическа траектория.
На нас остава да се боим дали програма със задачи като увеличаване на необлагаемия минимум до 1000 лв. и приватизация на АЕЦ може да се осъществи в практиката без революционни сътресения за макроикономиката ни дори и от един генерал като Бойко Борисов. Има и едно голямо Ако.
Godot
на 10.10.2007 в 09:22:53 #55Az pak si mislia (saglasiavaiki se s povecheto otdolu, obsazhdaiki litzata na edna i sahsta moneta) che za sazhalenie, nastapilo e vremeto kogato shte triabva da se izberat - glasuva za po-krasivite obeshtania, sas skritata nadezhda che ne vsichki ot tiah shte se prearnat v lazhi v kraia na denia .. Osobeno tezi za DOD
Селянина
на 10.10.2007 в 00:18:57 #54Toзи Мавродиев е пълен смешник.Той е захапал няколко вносни думи и на всяко изречение ги повтаря по три пъти.Този идиот дава ли си ясна сметка какво значи да се приватизира електропреносната мрежа високо напрежение и газопреносната мрежа.Тогава наистина ставаме бананова държава.Ще ни диктуват цени на тока и газта каквито си искат а от тези цени зависи цялата икономика.Това момче няма нито един ден трудов стаж в реалната икономика и дърдори ли дърдори простотии.Тези са луди за връзване.Дано не тръгнат да правят тези диващини.Никога не съм харесвал партии от фюрерски тип още по малко полицейска тъпотия.Не вярвам в спасители освен в Христос.Оправянето е индивидуален процес всеки сам оправя себе си.Когато 70-80% от народа се оправи сам тогава ще се оправи и държавата.Бате Бойко явно не познава българския народ и ще се разочарова много бързо.Аз отдавна не вярвам в социалистически митове и легенди че българския народ е трудолюбив предпремчиев спестовен и толерантен.Боже пази България
Гоце
на 09.10.2007 в 22:39:38 #53...иначе ме кефят радикални теории, но гледам големите икономики движат с консервативни правила...
Гоце
на 09.10.2007 в 22:35:51 #52хууво! Явно се разчита на взривообразно нарастване на потреблението (друго обясненеие за тия данъчни пропорции няма). Обаче преди Бг производството да успее да насмогне на "бума" кво прайм? Внасяме!!! Къде отива "пичалбата" за поне 3-4 години - у Китайййй.... Оно това не прилича много на "злобарка" веееее... Един вид не е като да лъснеш бастуна.... Оно сака програма у времето, как иначе успява обществото да се пренастрои... вече 18 години дърляме келяв преход...
babev58
на 09.10.2007 в 20:49:04 #51Цитат В реформата в здравеопазването ключовата дума е конкуренция: секторът ще се либерализира. „Ще направим много здравни каси ... Предвиждаме здравната вноска да се превърне в застраховка по подобие на ‘Гражданска отговорност'". Ако бяха написали "Каско" можеше и да се замисли човек. Няма ли застрахователи в шайката на ББ? За смехотворните твърдения, че промяна в облагането, без съпътстващи мерки, може да премахне "сивата" икономика нямаам думи. Ако можеше да се разчита на добрата воля на всички, сега щяхме да се къпем в благата на комунизма, а не да правим преход.
ЯК
на 09.10.2007 в 20:31:10 #50ТЕД, душко, за това което предлагаш ти е нужен диктатор... А иначе ГЕРБ трябва да са много внимателни, когато прилагат идеите си.
maxim
на 09.10.2007 в 18:49:05 #49Срам и позор за всички гласоподаватели, които критикуват предишните лъжи за 800 дни, а сега ще гласуват за ГЕРБ. А за самия Мавродиев, той е фанатик. Оскубах си косата докато му изслушам "дебата" с Кадиев по НТВ.
Неделчо Съботинов
на 09.10.2007 в 18:39:23 #48Да БСП, знаем че наближават кметски избори, но това е икономическата програма на Бойко Борисов (партия ГЕРБ), кояо ще влезе в действие един ден когато бъде избран за министър-председател на България. Прави си ПР в момента, за да знаят хората какво ги очаква в икономически план.
БСП
на 09.10.2007 в 18:33:47 #47Някой да им обясни на тия че идат кметски, а не парламентарни избори..........
samuil
на 09.10.2007 в 18:20:15 #46Да, ама в ГЕРБ се изчислява на база популизъм!
SanA
на 09.10.2007 в 18:05:19 #45Процента плосък данък е важен, но в различните държави се изчислява на различна база.
Майкъл Корлеоне
на 09.10.2007 в 17:11:34 #44Да не се страхуваме от инфлацията значи?Бойча да е чувал за Виденов?Щото ние даже и сме го виждали.
samuil
на 09.10.2007 в 16:59:37 #43Krakow, Виждам, че Македония е твоят еталон за икономическо развитие, но трябва да попълниш пропуските си. Плоският данък в Македония е 12%, а планират да го свалят на 10%. Този данък е: 22% в Естония 19% в Словакия 16% в Румъния 15% в Чехия 12% в Македония 10% в Албания и България (от 200 7% в главата на пожарникаря
жони
на 09.10.2007 в 16:27:17 #42Възможно е. Но никой не може да ме убеди че ББ и партията му ще могат да донесат някаква бърза промяна към по-добро. Убеден съм че който и да е на власт, нещата ще се развиват точно така както се развиват в момента. Сравняваме се с Румъния, но нека не забравяме, че населението на Румъния е над 22 млн. и че там пенсионерите не са 12 млн., а доста по-малко. Освен това имат и природни ресурси, нямат външен дълг и т.н. Разбирате ли, че за да има пари, те трябва да бъдат изработени, с нашите сили ние можем да си изработим толкова, ако искаме повече ще трябва да работим повече. А до колкото си спомням този Мавродиев не съветваше ли офшорки за скатаване на данъци..... Бойко Борисовите спецове са нещо като юпитата на царя - посерковци!
PBZV????
на 09.10.2007 в 16:26:43 #41България над всичко "Разбира се тук не става въпрос за покупателна способност, която в интерес на истината е идентична" Явно не се се разбрали, аз затова говорих. Но Герб казва -средно по 2,000 лв.) + Не се бойте от инфлацията - икономическият растеж ще е много по-висок от инфлацията. Това как ше стане? Верваите ми... А цените в БГ ве4е са по-високи от западните (на много стоки) и въпреки това БГ фирмите не са конкурентно способни - производителността им е ниска. Как да увели4ат заплатите, нали ше фалират
Abadbobata
на 09.10.2007 в 16:21:01 #40Жони, Ако държавата спре да кръде и почне да помага ще почне още по-ленсо да се прави бизнес. Всичката тази корупция, непрозрачни държавни договори, сделки без търг и т.н. супер мноо спичат работата.
жони
на 09.10.2007 в 16:18:05 #39Това, което предлагат ГЕРБ в програмата си не може да се случи, всъщност може, но след 20 год (евентуално). Не зная колко от вас тук се занимават с бизнес, но ако има такива безусловно ще се съгласят, че сега е много по-лесно и по изгодно да се прави бизнес в Бг за последните 18 години.
България над всичко
на 09.10.2007 в 16:17:19 #38PBZV????, Веднага ти го казвам.Тази година е 19,6%, през миналата бе около 30%, а през предишните средно около 15%.За сравнение тук заплатите растяха с много по-малък % и както по времето на така плютият от всички вас Костов заплатите ни бяха 2 пъти колкото техните, така сега е обратното. Разбира се тук не става въпрос за покупателна способност, която в интерес на истината е идентична, но мисълта ми е, че България има голям резерв за бързо развитие.Също така ми е пределно ясно, че няма да минем без инфлация, ма колко могат да се увеличат цените?Да станат колкото в Западна Европа, тоест храните да поскъпнат с още около 50%, а услугите да се качат малко над пъти...Да би някой да иска да ме убеди, че България ще стане по-скъпа от Източна Германия?Въпреки че ще има шок отначало, в един момент цените ще спрат да се качват, защото вече ще настигнат западноевропейските.Оттам нататък ръстът на доходите ще изпреварва значително инфлацията и ще се дигне жизненият стандарт. Вземете за пример Балтийските републики.Там от много години насам имат двуцифрена или близка инфлация, но икономиката им расте със същата скорост и в последните години силно им се увеличи стандарта, защото цените си имат един предел, който няма как да минат.
PBZV????
на 09.10.2007 в 16:13:03 #37За последните 12 месеца в Румъния средната заплата се е увели4ила с 23%, а инфлацията е над 10% (т.е. реалното увели4ение малко). Това е доста дале4 от увели4ението по 7 на ГЕРБ. 1 у4ител може и да взима 1200 лева в Румъния, но не е взимал 300 лева преди 2 години. в швеция може и 3000 евро да взима? в Камбоджа пък сигурно взима 5 долара - зна4и ли това 4е ако им пратим ББ с неговата програма ше по4нат да взимат по 2000 лева????
България над всичко
на 09.10.2007 в 16:09:23 #36Визията, която има ГЕРБ има за максимално ниво на средната работна заплата В КРАЯ НА ЕДНО ЧЕТИРИГОДИШНО НЕЙНО УПРАВЛЕНИЕ, е удвояването й, а може да се стигнат и нива от 1500-2000 лева, каза Мавродиев. ______ Човекът подчертава, че това ще е в края на мандата и не твърди, че ще са в състояние да увеличат заплатите до такава степен в началото на управлението. По мои лични изчисления, ако се извършат тези реформи, средната заплата ще се увеличи до 1000-1200 лева.Разбира се не твърдя, че моите сметки са по-точни от на техните икономисти, но все пак аз изчислявам при реалистичен, а не при оптимистичен сценарий.И в крайна сметка увеличението дори да е само до 1000 лева, пак ще е повече отколкото би могло да направи сегашното правителство.