Евродепутатът Ангел Джамбазки и Председателят на "Патриоти за София" в Столичния общински съвет Карлос Контрера искат оставката на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Причината - неадекватните действия на регулатора в сферата на ВиК услугите.
Припомняме, че в момента тече закритото заседание на КЕВР, на което трябва да се вземе решение за новите цени на водата в 14 града. Очаква се цените да се повишат значително, като най-драстично това ще се отрази на джоба на гражданите на Разград и Шумен. Под прозорците на КЕВР на столичния булевард "Дондуков" БСП провежда протест. Срещу решението се обяви и миналата седмица националния омбудсман Мая Манолова.
"Приетите бизнес-планове на ВиК операторите през т.г. заложиха ценови бомби, които неоправдано товарят потребителя с решението на нерешeни с десетилетия проблеми във водоснабдяването. Бизнес-плановете не дават яснота как ще се развиват ВиК системите и как ще се подобрява качеството на услугите. Единственото, което стана ясно е, че потребителят ще плаща скъпо и прескъпо без ясен ангажимент за подобряване на обслужването", се казва в обща позиция на евродепутатът Джамбазки и общинския съветник Контрера.
Според тях действията на КЕВР спрямо целия ВиК сектор са "напълно неадекватни".
Със своите решения уж независимия КЕВР показа пълна безпомощност и липса на какъвто и да е капацитет да наложи еднакви стандарти и да принуди всички ВиК оператори да ги спазват", се казва в позицията.
Оценката на Джамбазки и Контрера е, че философията на енергийните комисари е "потребителят да бъде натоварен да плаща за греховете на цялата система", а изказванията от страна на КЕВР, че спазват закона и няма как да се предотврати шоковото увеличение на цените за крайния потребител са "признак на професионална импотентност".
В решенията на комисията не откриваме никакъв анализ и опити за подобряване на ефективността, никаква техническа и логическа преценка до какъв точно положителен ефект ще доведе увеличението на комплексните цени на ВиК услугите в страната. Няма ясна политика и концепция как намаляваме загубите на вода, как обезпечаваме водоснабдяването на цели региони. Липсват визия и стратегия как да се подобри канализацията. КЕВР действа на парче и формално-счетоводно, заявяват Джамбазки и Контрера.
Те задават и три въпроса към КЕВР:
- Как и с колко ще намалеят загубите на вода по области? Ако бъдат намалени загубите на вода, ще се увеличи фактурираното количество, а с това и приходите на ВиК операторите - тогава те ще имат достатъчно средства и не е необходимо да се увеличава цената?
- Как КЕВР гарантира непрекъснатото водоснабдяване на населението, при положение, че има области от страната, в които с месеци са или на воден режим, или без водоснабдяване?
- Кога КЕВР ще започне да наказва ВиК операторите, които не си изпълняват инвестиционната програма по годни?
Ако КЕВР твърди, че формално спазва закона, то защо не огласи, че има пропуски и грешки, които да бъдат поправени, а първо прие бизне-плановете, увеличи цената на водата, и чак след това започна да говори за "лошия закон".
Според Джамбазки и Контрера е очевидно, че КЕВР трябва да бъде разделена на две отделни комисии - за енергийно регулиране и за водно регулиране.
Целта на отделния воден регулатор е да бъде съставен от ВиК експерти, които на първо място да направят анализ какви са специфичните проблеми за всеки региони и как да бъдат решавани.
Освен това според Джамбазки и Контрера водният сектор трябва да бъде окрупнен, а държавата да създаде специализиран фонд, който да осигури финансовите средства за изграждане и поддържане на ВиК инфраструктурата. "Сегашният модел, при който потребителят носи цялата финансова тежест е сбъркан, неработещ и ще доведе до тотален колапс на водоснабдяването в България", посочват още в позицията си двамата представители на ВМРО.
Кастело Белведере
на 15.12.2017 в 11:57:47 #2И "Патриоти за Малоконаре и околности" са на същото мнение.
Българан
на 15.12.2017 в 11:36:17 #1Ама, не дейте така бе, другари депутати и бесепари. ВиК ни пуска вода обогатена с минерали, радиоактивни елементи и други сегменти, а те струват пари! Някъде може и злато да се пресее. Предполагам, че точно с тези залежи са се съобразили ВиК дружествата. Водата в България е лукс, затова пийте вино и бира!