Според последните съобщения от медиите, и в щата Вирджиния надпреварата за сената е решена. И там печелят демократите, най-вероятно. По този начин и двете камари на Парламента преминават в техни ръце. Изглежда републиканският президент Джордж Буш ще си има проблеми през следващите две години. Тонът му спрямо политическите му противници вече омекна.

Във федералния щат Вирджиния демократът Джеймс Уеб се бе изправил срещу сенатора от републиканската партия Джордж Алън. И е спечелил, предадоха в сряда агенция AP и каналът NBC. По този начин в 100 - местния сенат републиканците имат 49 мандата, демократите също толкова. Обаче двама независими сенатори обявиха, че ще гласуват в полза на демократите.

Окончателното преброяване във Вирджиния може да трае още седмица. Победителят официално ще бъде обявен на 27 ноември. Новото преброяване на гласовете може да трае евентуално до декември. Екипът на републиканският кандидат Алън обаче не признава поражението и говорителят счита, че трябва да се изчака до 27.11, за да се правят генерални заключения, съобщава Handelsblatt.

Ако резултатът във Вирджиния отговаря на прогнозите, демократите ще имат за първи път от 12 години насам мнозинство и в двете камари на Американския парламент, или Конгреса. Преди това демократите откопчиха от републиканците мнозинството в първата камара, или Камарата на пердставителите.

„Американският народ се изказа ясно и решително за това, че демократите трябва да ги поведат в една нова посока" - заяви лидерът на демократите Хенри Райд пред Сената. Сега и за Републиканците, и за Демократите било време да се погрижат за това, Конгресът да служи на всеки един американец.

След изборния неуспех и отставката на министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд, президентът Буш се подготвя за съвместна работа с демократите. Днес той се среща с водещите лица на двете партии. Сред тях е и Нанси Пелоси, която ще бъде първата жена в историята на Съединените Щати, която ще ръководи Парламента. След загубата на републиканците и в двете камари, политическото пространство на президента ще бъде чувствително стеснено.

Буш и Пелоси са дали ясни сигнали, че са склонни към сътрудничество. „Вярвам, че ще бъдем в състояние да смекчим различията" - казва президентът. Посланието на избирателите ясно показвало, че те изискват от политическото ръководство във Вашингтон да остави настрана политическите пристрастия и заедно да работи за решение на проблемите на държавата.

Демократите изискват рязка промяна на курса в Ирак. „Да поддържаме твърдия курс вече не е удачно, това не прави нашата държава по-сигурна", казва Пелоси. Правителството не можело да поддържа този „катастрофален път", подчертава дамата - лидер.

Като причина за оставката на Ръмсфелд, дясната ръка на агресивната външна политика на Буш, президентът посочи хаоса във войната с Ирак. Избирателите ясно изразили недоволството си от липсата на напредък в Ирак. За негов наследник президентът номинира предишния шеф на CIA Робърт Гейтс. В редиците на републиканците обаче в сряда се надигна шум, дали Гейтс е най-подходящият кандидат: най-вероятно е 63-годишният политик да се отклони съществено от твърдата политика на предшественика си.