Броят на хората живеещи в САЩ и произхождащи от етнически или расови малцинства се е увеличил над 100 милиона, или близо една трета от населението на Щатите, гласят нови резултати от Бюрото по преброяванията, публикувани в четвъртък и цитирани от агенция Ройтерс.

Точния брой на американците от малцинствата е 100.7 милиона души, година по-рано те бяха 98.3 млн. Най-бързо се разраства испаноезичното население - с 3.4% между юли 2005 и юли 2006.

Испаноезичните са и най-голямото малцинство в САЩ - 44.3 млн. души или 14.8% от всичките жители на САЩ. Според данните за броя на населението от октомври 2006, в САЩ сега живеят над 300 млн. души.

САЩ се гордее, че е държава, изградена от последователни вълни на имиграция, като статуята на Свободата в Ню Йорк се превърна в могъщ символ на приветствие към емигрантите. Обаче въпросът как да се третира ескалиращия проблем с нелегалната емиграция продължава да разделя нацията.

Президентът Джордж Буш подкрепя всеобщ подход по въпроса за емиграцията в страната, но не успя да прокара законопроекта си през миналата година.

Членове на двупартийна група от сенатори се стремят да постигнат споразумение за реформи в емиграционната политика, които ще дадат шанса на някои незаконно пребиваващи в страната да станат американски граждани.

Търси се формула, която да доведе до положителни промени в граничния контрол и трудоустрояването чрез промяна на статуса на онези 11 млн. имигранти, живеещи и работещи в сянка.

„Около една трета от гражданите на САЩ са от малцинствата", казва директорът на комисията. „Сега има повече жители от малцинствата, отколкото бе населението на целите Щати през 1910. На практика, хората от малцинствата в САЩ са повече на брой от населението на всички страни с изключение на 11 държави в света".

Черното население е нараснало с 1,3% за година и сега достига 40.2 млн. души. Броят на коренните жители на американския щат Хавайски острови, както и на другите Тихоокеански острови собственост на САЩ, достигна един милион.

Втората по темп на нарастване група са били азиатците, наброяващи сега 14,9 млн. души и умножаващи се с 3.2% годишно.

Най-многобройно е чернокожото население в Ню Йорк: 3.5 млн. души, във Флорида те са 3 млн., в Тексас 2.9 млн. Средната възраст на афро-американците е 30.1 години, докато за цялото население тя е 36.4 млн.

Четири щата и окръг Колумбия сега имат повече население от малцинствата, отколкото от бялото мнозинство. През 2006 75% от населението на Хаваите е от малцинствата. За окръг Колумбия делът е 68%, за Ню Мексико 57%, Калифорния 57% и Тексас 52%.

По-стари данни от 2005 показват, че броят на коренното население на американските индианци и жителите на Аляска е 1.5% от всички американци, или 4.5 млн. души. Те нарастват с над 40 хиляди годишно, а средната им възраст е под средната, 30,7 години. „Индианският бизнес" носи около $27 млрд. годишно. Над една четвърт от работоспособните коренни жители на Америка работят в мениджмънта или свързани сфери.