Редица причини обусловиха ниския ръст от 0.8% ,който постигна икономиката ни през 2012 г., заяви Калоян Ганев от Института за икономически изследвания на БАН. Експертите на пресконференция представиха анализ на академичния екип за състоянието и перспективите пред българската икономика.

Една от основните причини е зависимостта на икономиката ни от външните пазари.

„Видяхме как забавянето на икономиката на еврозоната през края на годината доведе до спад и на износа ни, особено през последното тримесечие на миналата година", заяви още Ганев.

Сред "вътрешните" причини за незадоволителното развитие на икономиката са липсата на реформи и неефективното харчена на държавни ресурси.
От икономическия екип на БАН оценяват високо фискалната стабилност, но според експертите може „да се отпусне малко колана".

Положителен фактор са признаците за възстановяване на вътрешното търсене. Селското стопанско беше секторът, който се представи най-добре през миналата година - 3.5% ръст на брутната добавена стойност.

Мерки с положително влияние са фискалната дисциплина и ускоряване на усвояване на евросредствата. Фактори с отрицателен знак и ограничаващ характер за растежа на икономиката са липсата на реални реформи в ключови сектори и липса на амбициозна бизнес програма. Например, според икономистите, можеше с парите за пътища да се направи много повече и те да бъдат изхарчено много по-ефективно.

От началото на кризата икономиката е под своя потенциал и през 2012 г., вместо да се върнем по пътя на дългосрочен растеж,  е налице отдалечаване от него. В тази връзка „пренатягането" на бюджета също способства за тази тенденция.

„Очакваме през 2013 г. да продължи рецесията в еврозоната, а през следващите това "най-слабо звено на световната икономика" да започне да се възстановява. Все пак едва ли ще е възможно да излезем от настоящата ситуация без да емитираме външен дълг, за да се компенсира бюджетния дефицит" се твърди още в анализа на експертите от БАН.

След въпрос на Money.bg, Ганев заяви, че, за да се покрие дефицитът ще се вземе и от фискалния резерв, но това финансиране няма да бъде достатъчно.

От БАН очакват икономиката на страната да нарасне с 0.6%, но ако не бъде сформирано правителство е възможно картината да се влоши, като това ще засегне и растежа през следващите години. Все пак икономистите очакват 2.1% скок на икономиката ни през 2014 г. и ръст от 2.9% за 2015 година.

Банковата система продължава да е стабилна, въпреки продължаващия спад в нивото на финансовия резултат, който постига, както и на лекото влошаване на капиталовата адекватност отчетено през 2012 година. Това отбеляза банковият експерт от икономическия институт на БАН Григор Сарийски.

През 2012 г., поради нарастване на депозитната маса, балансовото число на банковата система се увеличи с 5 млрд. лева. Срещу тези пасиви банките не успяха да намерят високодоходни активи и запазиха голяма част от наличните средства под формата на пари и бързоликвидни ценни книжа, каза още икономистът.