С редовния пакет от решения във връзка с нарушения от страна на държавите членки Европейската комисия предприема правни действия срещу държавите членки, които не изпълняват своите задължения, произтичащи от правото на ЕС. ЕК изпрати писмо до страната ни, в което се посочва къде и какви грешки са допуснати.

Решенията по процедури за нарушения спрямо България са по отношение на Енергетика и климат, мобилност и транспорт, както и цифрова икономика.

ЕК изпрати официално уведомително писмо на България за това, че не е представила план за готовност за справяне с рискове в електроенергийния сектор в съответствие с Регламента на ЕС. Регламента се прилага от 25 юни 2019 г., и цели предотвратяването на кризи в електроснабдяването, подготовката за такива кризи и управлението им в дух на солидарност и прозрачност между държавите членки при спазване на изискванията на един конкурентен вътрешен пазар на електроенергия.

За тази цел с регламента се налагат редица задължения на държавите членки да съобщават определена информация на Комисията. България все още не е уведомила ЕК за своя план за справяне с евентуална енергийна криза.

Комисията изпрати мотивиранo становищe на България за това, че страната ни не e съобщилa своите национални мерки за транспониране на правилата на ЕС за обществените поръчки за чисти превозни средства (Директива (ЕС) 2019/1161). В Директивата за чистите превозни средства се определят национални цели за обществените поръчки за чисти превозни средства. Държавите членки трябваше да транспонират директивата в националното си право до 2 август 2021 г.

ЕК изпрати и още едно мотивиранo становищe на България, искайки да бъде предоставят информация относно транспонирането на правилата на ЕС относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (Директива (ЕС) 2019/1024, известна като Директивата за отворените данни) в националното законодателство.

Десет страни членки, сред които е и България, не са съобщили за своите национални мерки, въпреки изпратените им уведомителни писма през миналата година. Крайният срок за това изтече на 17.07.2021 г.

Официално: Лидерите на ЕС се договориха съвместно да купуват природен газ

Официално: Лидерите на ЕС се договориха съвместно да купуват природен газ

До месец май ЕК да предложи мерки за енергийните разходи