Забавянето на Китай оказва огромно влияние върху глобалната икономика. “Твърдото приземяване” на един от основните двигатели на световния растеж не може да бъде контролирано. На това мнение е бившият главен икономист на Международния валутен фонд (МВФ) Кен Рогоф.
“Китай преминава през голяма политическа революция. И мисля, че ръстът на икономиката се забавя много повече, отколкото показват официалните данни”, коментира той, цитиран от BBC.
“Ако искате пример за дългови проблеми, погледнете Китай. При тях растежът е подкрепен от кредити, но това не може да продължава вечно”, смята експертът.
Миналата седмица от Банката за международни разплащания прогнозираха, че размерът на задълженията на Пекин към БВП остава на ниво 30,1%, което подхранва опасенията, че икономическият бум на страната е бил стимулиран от нестабилен кредитен балон.
Експертите от Централната банка на Великобритания пък посочват, че задълженията на Китай са “много високи по отношение на международните стандарти”.
От финансовата институция обявиха, че ще проведат тест на британските банки, за да видят какъв е ефектът на забавянето на втората по големина икономика върху тях.
Техните активи в Китай, включително и Хонконг, възлизат на 530 милиарда долара. Тази сума представлява 16% от всичките им чуждестранни активи.
lena-srebreva
на 26.09.2016 в 17:44:00 #1Странно. Докато paзмepът нa зaдължeниятa нa Πeĸин е 30,1% от БBΠ , дългът на САЩ надминава 19 трилиона долара и в момента е 107.54% от брутния продукт на страната /http://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/unitedstates/. Освен това Китай е най-големият кредитор на САЩ с близо 2 трилиона долара. Ако според Кен Рогоф Китай е пример за дългови проблеми, какъв пример са САЩ?