Ако цената на петрола се задържи на $40 за барел, то цената на руския газ за Европа може да се установи на $250 за 1000 куб.метра до третото тримесечие на 2009 година след над $500 през четвъртото на 2008.

Това не е по вкуса на страната с най-големи газови залежи в света Русия, чийто бюджет широко разчита на приходите от суровини. Затова във вторник енергийните министри на 12те водещи износители на природен газ се събраха в Москва и обсъдиха създаване на група на производителите, която може да прерасне в картел от типа на ОПЕК. „Ерата на евтиния газ свърши" - каза руският премиер Владимир Путин.

Ситуацията е изключително неприятна за страните, които внасят природен газ, включително България. Както е известно, близо 85% от природния газ на България се внася от Русия, а опасно големият дефицит по текущата сметка на страната се формира на първо място от дефицитите в търговията с Русия и Украйна.

В същото време газът в България поскъпва и без световен картел: вчера с решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, което решение заради Коледните празници сякаш не получи подобаващ отглас, цената на природния газ за първото тримесечие на 2009 бе коригирана с 14.11% нагоре до 614.66 лв. за 1000 куб.м., без ДДС.

Новата формула, която преди време министър Румен Овчаров договори с Газпром, и за която на народа бе съобщено, че е силно в негов интерес, сега донесе на българите крайна цена на природния газ от $525 за 1000 куб.м., тоест по-висока от цената в Западна Европа.

Пазарът на газ, макар и суровина с публично значение, в България е обграден от толкова тайни и интереси, че е много трудно да се направят информирани заключения. Знаем, че цената на природния газ „по формулата" се определя на база осреднена цена на петрола от предходните девет месеца. Така че можем да очакваме, въпреки ДКЕВР и „ГОПЕК", газът за българите догодина да поевтинее.

Но кога ще стане това? Във всички случаи не през зимата, когато хората включват парното си. 35% от газа, който „Булгаргаз" продава, отиват за Топлофикацията. От първи януари новите цени на газа в България ще донесат с почти 19% по-скъпо парно. На мен парно през лятото, когато цените ще бъдат намалени (нека бъдем сигурни, с нужната тържественост), не ми е нужно. Ставаме свидетели на поредното остригване на българското население, сега с помощта на един договор с Газпром, изменен през 2006 г. по инициатива на социалистическото правителство.

Нищо чудно. Българските министри изглежда обичат българите да плащат скъпо и прескъпо за газа. Наскоро министър Петър Димитров със зъби и нокти отбраняваше правото на държавното дружество „Булгаргаз" да купува от Газпром най-скъпото възможно синьо гориво, докато в резервоарите в Чирен стояха заключени евтини 200 млн.куб.м.

Нещо повече - през последния месец от Газпром се прокраднаха изявления, че цената на газа за България догодина може да бъде намалена с до 40%. Зам-министър в МИЕ Галина Тошева, също така шеф на Българския енергиен холдинг, посочи, че наистина, догодина цените на газа ще паднат дори и в България. Но побърза да уточни: независимо какви заявления се правят от руския концерн, цените на газа в България се определят „по формулата".

Във връзка с Коледа и газа нека си припомним, че България е страна, през чиято територия минават газопроводи. Приходите от транзита следващия път биха могли да осуетят драстичното увеличение - в момент, когато останалите европейски страни говорят за потенциал от поне 15 % понижение на цените.