Когато шефът на Федералния резерв Бен Бернанке започне речта си пред финансовата комисия на Конгреса в 17:00 днес, той едва ли ще бъде много уверен. Да, пазарите направиха силно възходящо рали през последните два дни, заради шоковото понижение на лихвените нива директно с 50 базисни пункта (до 4.75%), което временно успокои напрежението на инвеститорите за бъдещето на американската икономика.

Целта на днешното изказване е да се посочат основните точки, които ще бъдат следвани по пътя към възстановяване на имотния пазар в САЩ.

Бернанке спокойно може да се похвали пред политиците във Вашингтон, че се е справил за момента с предотвратяването на тежка икономическа криза, но все още остава много работа до достигане на крайната цел. Нивото на просрочени ипотеки в Америка достига рекордна стойност през август от 36%, като в момента продължава да се покачва. Все още остава открит въпроса, дали пазарът трябва да бъде оставен да отработи проблемите си, или в лицето на държавата Федералният резерв трябва да се намеси с промяна в монетарната и фискалната политика.

В предишни периоди, проблемите в жилищния сектор винаги са били следствие или от икономическа рецесия или от масова загуба на работни места, а понякога и двете на куп. Този път обаче нещата са коренно различни. Години наред бяхме свидетели на безразборно потребителско харчене и агресивни спекулативни практики на Wall Street, в подкрепа на прекалено лесни и евтини кредити раздавани от банките. Ето това създаде най-тежката кредитна криза за последното десетилетие в САЩ, която постепенно се прехвърли и на другите световни пазари.

Постепенно стоковите и капиталовите пазари започнаха да изостават. Корпорациите вече трудно намираха финансиране, а банковият сектор страдаше от изключително ниска ликвидност. Бернанке и финансовият министър Хенри Полсън направиха всичко възможно да върнат увереността на инвеститорите в американската икономика, но все още много от тях се чудят дали това ще е достатъчно?

Дебатът, който се води сред икономистите, за това какъв е най-добрият ход за справяне с проблема в момента, продължава с пълна скорост. По-малките кредитори, особено тези занимаващи се с вторични ипотеки, започнаха да фалират, а големите банки и хедж-фондове реализираха милиарди долари загуба. Анализаторите коментират, че тези загуби са просто счетоводна информация, в сравнение с по-човешката картина на кризата, която пресъздава историята на хиляди хора останали без дом, заради невъзможността си да продължат да го изплащат.

Остава днес да чуем какво ще каже Бернанке и какви предложения ще даде за справяне с кризата в имотния сектор. Дали ще има държавна подкрепа на най-нуждаещите се кредитни институции и изпаднали в неплатежоспособност американски граждани, които рискуват да загубят домовете си? Открит остава и въпросът, дали администрацията на президента Буш ще подкрепи шефа на ФЕД в борбата му с тежкото състояние на пазара на недвижими имоти? Очакваме да намерим отговор на тези въпроси тази вечер.

В статията са ипзолзвани материали от сп. Businessweek