В понеделник лидерите на ЕС се срещат на извънредна сесия, в която трябва да бъде постигнатата обща позиция за кризата в Кавказ - и за отношенията с Русия. Руският президент Дмитрий Медведев заяви, че не желае Русия да изпадне в изолация и държи на съдействието с Европа и САЩ, но ще отвърне, ако интересите на страната му бъдат засегнати.

Подобно екстрено заседание на ЕС в модерните времена се е случвало само още веднъж, през 2003 г. във връзка с войната в Ирак. Европейските лидери остават разединени в отношенията си към Русия. САЩ съветват Европа да намали енергийната си зависимост от Русия. През изминалата седмица се чуха гласове за наказване на Русия със санкции.

Така британският премиер Гордън Браун направо настоява „ЕС да преразгледа връзките си с Русия" и славянската държава да бъде изключена от Групата на Осемте. Някои държави от бившия Източен блок се съгласяват, че „Русия трябва да си понесе последствията", изтъква Ройтерс. „Българската позиция традиционно е неясна и объркваща" - пише Bulgarianpost.com.

Франция и Германия ще заемат по-умерена позиция, счита Ройтерс. Не трябва да има действия, които да изолират Русия. Още повече икономистите коментират, че Европа е много по-зависима от Москва, отколкото обратното - дори проектът Набуко, надяващ се да пренася Каспийски газ до Европа през Грузия и Турция, да успее.

Ще е нужно да се запази сътрудничеството с Русия и по въпроса за Иран. След седмица размяна на телефонни разговори между руските столици, „очакванията сериозно се разминават", признава германският външен министър Франк - Валтер Щайнмайер. Той е заявил: Ще кажа ясно „не" на тези, които искат да приложат рецептите на Студената война. Европа ще повреди сама на себе си, ако действа емоционално и затръшне вратите, през които след това сама ще поиска отново да влезе".

Медведев каза в неделя по руската телевизия: „Абсолютният приоритет за нас е защитата на живота и достойнството на нашите граждани, без значение къде се намират те". Ще се защитават и интересите на руските предприемачи в чужбина.

Балтийските бивши съветски републики настояват вторият кръг от преговорите ЕС - Русия, насрочен за 15 - 16 септември, да бъде отложен. Премиерът на Великобритания Браун предлага отношенията НАТО - Русия също да се променят.

Грузинският премиер Ладо Гургенидзе е призовал ЕС за „умни санкции" срещу власти и фирми, които правят бизнес с Южна Осетия и Абхазия. Малцина считат за възможно това да се случи, най-вероятно е на заседанието, което ще трае около 150 минути, лидерите на ЕС да използват думите „връзките ЕС - Русия са под наблюдение", някои страни ще отидат и по-далеч.

Гургенидзе търси от ЕС също и 2 милиарда евро помощи за поправяне на нанесените от руснаците разрушения.

Българският външен министър Ивайло Калфин пише в блога си: „Русия загуби доверието, че може да бъде честен брокер в решаването на замразените конфликти". Наистина, тази оценка на министъра е публикувана на 17 август. Сега настроенията на европейските ни съюзници са малко по-различни. Според Калфин обаче, Русия е показала, че разбира и се доверява единствено на силата.