След като миналата година се окичи със званието най-щедра страна в света заради високото ниво на дарителство в държавата, сега Мианмар се изправя пред още успехи.
Азиатската страна започна демократични и икономически реформи през 2011 година и си отдъхна след контрола от страна на държавни фирми.
Според Международния валутен фонд икономиката на Мианмар е сред най-бързо развиващите се в света, след като през миналата година очакванията сочеха брутният вътрешен продукт на страната да скочи с 8.1 на сто.
На този фон постоянно валят прогнози за разширяването на икономиката в страната, като британски дипломат дори изрази мнение, че Мианмар може да е следващият Виетнам или Тайланд.
Според него брутният вътрешен продукт на страната има потенциал да нарастне с цели 10 процента.
Азиатската държава, която отваря икономиката си към инвеститорите след десетилетия на военно управление, трябва да преодолее предизвикателствата, сред които липсата на ясна политика и високите разходи за правене на бизнес, коментира посланикът Великобритания в Мианмар Андрю Патрик, цитиран от Bloomberg.
"Растежът отнема време", заяви дипломатът, като допълни, че скок от 6 на сто до 8 процента, а дори и 10 на сто е напълно осъществим.
"За финансовия сектор, това е един празен лист", заяви Андрю Патрик. Малко хора, притежават банкови сметки и страната е "все още неразработен пазар. Това е като Виетнам преди 20 години ".
И докато растежът в страната се ускорява и икономиката започва да процъфтява, Мианмар има да извърви още дълъг път, преди да успее да се изравни със съседките си. Проблемът с бедността продължава, а с това се открояват и няколко потенциални риска за старата - брутният вътрешен продукт да пострада заради отслабване на валутата и забаяне на инвестициите.