Има или няма разработен антикризисен план българското правителство? Това се оказва най-често задавания въпрос и най-актуалната тема в момента. Според някои медии Министерството на финансите е разпратило до синдикати и работодатели предложение с 28 конкретни мерки за справяне с кризата.
От ведомството на вицепремиера Симеон Дянков обаче казват, че посочените в медиите мерки не са истина. Това били чернови, но признаха пред сутрешния блок на bTV, че се обмислят различни ходове за справяне с липсата на средства. Министри от кабинета не са коментирали възможностите за антикризисни мерки, които се очаква правителството да предложи в петък, уточняват от Министерство на финансите.
По-късно от ведомството на Дянков разпространиха съобщение до медиите, в което се казва, че приписваните на Министерството на финансите антикризисни мерки на правителството не отговарят на истината. „Документът", който медиите цитират, не съществува и не е бил обсъждан. Това е опит да се създаде допълнително напрежение в условията на криза и да се провокират различни обществени слоеве, които са най-чувствителните от обществото.
И докато стане ясно дали има план, вече се коментират някои от идеите. ситуацията около антикризисния план дава основание да се мисли, че с разпространените до медиите идеи се пробва общественото мнение, за да се прецени след това кои от тях да останат и от кои да се откажат. Този филм както се казва, вече сме го гледали. Най-пресен е случаят със увеличените с 2% здравните вноски, които днес кабинетът "Борисов" официално отмени.
„Това са 28 безумни мерки", лаконично определи проектоплана икономическият експерт на КТ „Подкрепа" Мика Зайкова. Тя остро реагира в ефира на bTV тази сутрин: „Де факто с тези мерки се денонсира Кодекса на труда. Някой си въобразява, че може да денонсира колективното трудово договаряне."
Според разпратения до медиите „документ" правителството обмисля много строги крайни мерки срещу кризата, които ще засегнат всеки от нас. Сред тях са: облагане на осигуровките с данък, намаляване на обезщетението за майчинство наполовина, въвеждане на данък върху пенсиите, принудителен неплатен отпуск за бюджетните служители.
И като се има предвид, че в най-тежко състояние е потреблението, според Зайкова точно тук, с действията си финансовото министерство ще влоши още повече този макроикономически показател и ще нанесе най-тежкия удар върху бизнеса. Защото предвидените мерки един път намаляват нетните доходи на всички служители - на полицаи, на въоръжени сили, на съдии и други, а от друга страна им дава две седмици задължителен неплатен отпуск, който им намалява заплата още. Структурите, които не са извършили нужните съкращения, ще имат 10 на сто по-малко пари за работни заплати.
Според плана, с който и радио Дарик се похвали, че притежава, около 150 млн. лева ще бъдат събрани от държавните служители, след като те поемат осигуровките си за здраве и пенсия. Ако бъдат обложени с 10% пенсиите над 136 лева, тази мярка обхване 2,183 млн. пенсионери. Данък не се предвижда за възрастните хора с минимална или със социална пенсия. Работещите пенсионери обаче ще трябва да избират или да не получават пенсия, или само половината от полагащата им се пенсия.
Освен това Дянков е замислил да облага с данък пълния доход на физическите лица, без да се приспадат осигуровките. Докато самоосигуряващите се няма да могат да внасят осигуровки на базата на доход, който е по-нисък от изравнителния доход за предходната година. Доста рестриктивна мярка е намаляването на майчинството от 410 на 225 календарни дни.
Освен посочените 150 млн лв., чрез мерките правителството планира да събере и 195 млн. лева от премахването на привилегиите за държавния служител.„Не бива да се стига до такива тежки мерки. Те са драстични и ще бъдат посрещнати изключително лошо", каза по БНР лидерът на ДСП Иван Костов. Според него ситуацията е тревожна, защото кризата се развива и води до намаляване приходите на фирмите, до запушване на каналите за разплащане, да нарастват просрочените задължения между фирмите и на фирмите към банките, да се увеличават несъбираемите кредити. „И в това положение правителството, както и всички ние, сме изправени до стената", подчерта депутатът.
За бившия премиер не всичко е в негативната зона. Според Иван Костов от най-положителните неща към момента е, че се води дебат, предлагат се мерки и решения. „Това е полезно и трябваше да се случи преди 2 години. Още през лятото на 2008-а трябваше да започне този дебат, а това, което се случи показва незрялост на обществото и незрялост на демокрацията", каза още Костов.
Днес обаче е редно да се запитаме и какво стана с онзи широко прокламиран антикризисен план от септември миналата година. Тогава вицепремиерът Дянков гордо обяви 59 мерки за възстановяване на икономиката и подобряване на бизнес средата. Какво стана с балансирания бюджет и защо още през първите два месеца се появи дупка от 1 млрд. лв.? Само предишното управление ли е виновно?
Merengue
на 17.03.2010 в 17:15:46 #8Румене, спри да пействаш този "документ", защото и малките деца знаят, че това ще доведе до бърз фалит на държавата или най-малко до 5-7% дефицит, което си е почти същото ако се замислиш. Да не говорим, че ще разокатиш борда, а една хиперинфлация е "добре" дошла. От друга страна, разсмиват идеи като 12% МРЗ (искаш да увеличиш банковите лихви по време на криза ли???), "мощно" нисколихвено кредитиране на ББР (от кАде пари???), да се нормализира връщането на ДДС и плащането от Еврофондовете - пълен популизъм; Държавата незабавно да преведе парите на Общините - още по-голям популизъм (пари ли ще печаташ във валутен борд???); Държавни гаранции за инпортни сделки (отново популизъм - имаш си агенция за експортно застраховане); За Общините да се ползва мостово финансиране от фискалния резерв - алоооо, борда и дефицитаааа. Съгласен съм с идеята за съкращаване на държавната администрация, но ако се замислиш - който се е захванал с това, винаги се е отказвал заради НЕпопярността на мярката. С две думи - един бълвоч от нещо подобно на мерки, които само пействаш където ти падне, без да се замисляш какви са те. Хайде със здраве.
pra6ki
на 17.03.2010 в 17:10:25 #7Оповестяването на тези мерки, които всъщност се оказаха не тези на финансите, бе доказателство за поредната провокация, подготвена от опонентите на Дянков срещу него. Явно силно е засегнал интересите им.
Drutee
на 17.03.2010 в 15:23:51 #6Този коментар е модериран, заради неспазване на общите условия.
rumen221s
на 17.03.2010 в 14:29:42 #5Бойко, - Остави Червената Мафиотска помия на Цветанов, а ти се концентрирай върху Социално-икономическата криза, диспропорциите в аграрния и промишления сектор и идващия Гръцки фалит... Първо - Спешно: - Държавата незабавно да преведе парите на Общините. - Да се нормализира връщането на ДДС и плащането от Еврофондовете. - Плащане по стари договори, ако фирмите не приемат анекс за 10% редукция на плащанията и пълна финансова и техническа ревизия. - Съкращаване на държавната администрация с 20%. Второ - До 3 месеца: - Стартиране на проекти, чрез публично-частно партньорство, при участие на държавата с 1 лев, но с изричното условие, за пълен финансов и технически контрол. - Да се създаде „Водна компания”, чрез която да се възстанови с Еврофондове Хидромелиоративната инфраструктура. - Създаване в общините на Нискотехнологични Общинско-Държавни фирми „Общинска инфраструктура”, финансирани с парите, които сега се раздават като „социални помощи” на трудоспособни граждани и с „инфраструктурни” пари от ЕС. Трето - Финансиране: - Дефицит от 2%. - Минималните задължителни резерви на търговските банки да са 10%, а от 1 септември да се готвят за 12%. - Банков контрол в реален мащаб от време... - Чрез ББР, да се проведе мощно нисколихвено кредитиране (3-5%), на всички износно ориентирани фирми. - Държавни гаранции за инпортни сделки. Четвърто - Източници за финансиране. - За Общините да се ползва мостово финансиране от фискалния резерв. - Продажба на допълнителните права по Протокола от Киото. - Продажната цена на тока от АЕЦ - Козлодуй да се повиши от 1.168 на 3 стотинки. - Незабавно стоителство на АЕЦ – Белене, защото 30% от инвестициите са за Български фирми, а това е „Руска инжекция” за икономиката ни от 660 милиона евро... - Да се приватизират миноритарните дялове на държавата, но цената им днес е неизгодна. - Финансова дисциплина - т.е. длъжниците да погасяват социалните и данъчните си задължения, с дължимите санкции за просрочие. Пето - Политическа воля. Предпазливостта сега, в никакъв случай не е проява на Здрав разум...
rumen221s
на 17.03.2010 в 14:21:40 #4Антидянковщини и пристрастия, - Трябва Първо да се махнат и "таваните" за здравно и пенсионно осигуряване... Защото тези тавани са дискриминационни (положителна дискриминация за имащите големи доходи) и процентно, по-голямо облагане на по-ниските от тавана... Ако 10% от гражданите получават 65% от доходите, значи има пари за всичко...!!! Тоест - "таваните" са Противоконституционни, като дискриминиращи и са нарушение на Конституционния Чл. 60. (1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество. - "Богатите" пенсионери и сега се облагат с Данък "Таван на пенсийте"..., още по 10% ли ще им вземаме...??? - Защо не се плащат осигуровки за доходите наречени "социални помощи"...??? - Как така и защо, над 1 милион души не плащат никакви осигуровки...??? Нали никой не вярва, че над 1 милион души, не се хратят, обличат и топлят... т.е. - Имат доходи...!!! Или апталите дето плащат - ще плащат повече..., а тарикатите са си тарикати...!!! - Ако ще има необлагаем минимум за Заместващия доход - пенсиите..., защо да няма и за работните заплати...??? - Точено е ДДС. Вместо да тръгнат да гонят точилите... Няма да връщаме ДДС на всички. - Точена е държавата с разни договори. Вместо да погонят чиновниците ( и те да си кажат кой е давал подкупи)... Няма да платим на всички фирми. - Точи се здравната каса. Вместо да търсят течовете и облажилите се от тях... Вдигаме здравната вноска. - Вместо да отделим социалните и майчинските плащания, които по Конституция, са Държавни задължения, Вземаме пенсиите на работещите пенсионери. Пенсиите и държавните задължения, трябва да са Законово разделени... - И накрая рухна мита...: ... “10% плосък данък – 100% събираемост”...!!! Дянко-о-ов, Дянков. Само със събиране и изваждане не става. Трябва и.. .акъл...
Bender
на 17.03.2010 в 13:07:04 #3Явно Бойко и ко я подкараха по лесния път. Точено е ДДС. Вместо да тръгнат да гонят точилите....бам няма да връщаме ДДС на всички. Точена е държавата с разни договори. Вместо да погонят чиновниците ( и те да си кажат кой е давал подкупи)....бам няма да платим на всички фирми. Точи се здравната каса. Вместо да търсят течовете и облажилите се от тях....бам вдигаме здравната вноска. То е лесно да удряш по-малките хора, но това рано или късно ще се върне като бумеранг. Гаранция.
RGB
на 17.03.2010 в 12:13:24 #2Така става, защото министър председателят нищо не разбира от икономика. Затова си е взел "калкулатор" а финансов министър. Финансовият министър също нищо не разбира от икономика защото няма един работен ден от живота си в реален бизнес, а е книжно човече, чиновник, хипнотизиран в бюджета и знаещ само събиране и изваждане. За Дянков държавата е равна на бюджета. Да се грижи за държавата значи да се грижи за бюджета. Приходи и разходи, това е светът за него. Откъде идват парите в държавата той не знае и не се интересува. Стои на касата и брои левчета, но откъде идват левчетата? Откъде се ражда богатството на една държава, как се създава стойността, която той облага с данъци и такси? Ако беше живял истински живот и познаваше как живее народът щеше да знае, че пари няма ако не бъдат произведени. Могат да ги произведат добре образовани, мотивирани и здрави хора, а не неуки бачкатори, докарани до просешка тояга. Държава няма ако няма деца и тези деца трябва да бъдат здрави и добре образовани. Пари няма ако няма работеща икономика. А работеща икономика няма там, където гъмжи от корупция и важи правото на по-силния. Затова няма пари - защото пари има когато хората произвеждат. А ние, какво произвеждаме. 200,000 души в България работят в охранителния сектор. На Бойко събратята, дето гласуваха за него. Даже и празник на охранителя направи!? Там работят впрочем и голяма част от работещите пенсионери, дето искат да им сложат данък - пенсионирани полицаи и военни, работят като пазачи. Какво произвеждат тези хора? Защо трябва всеки офис и фирма да има пазванти? Нали имаме 60000 души полиция? Ако държавата си вършеше работата нямаше да има нужда всяко школо да има по трима пазачи. Ето това са истинските въпроси. А очилаткото брои левчетата на касата и се чуди що намаляват. След един, два месеца и пари за пенсии даже няма да има! С много пари и пиар може да се вземе властта. За да се управлява обаче това не стига, искат се знания. Умните хора обаче не работят като "калкулатори"!
teomil
на 17.03.2010 в 12:02:24 #1БОЙКО, ВМЕСТО ДА ОБЛЕКЧИШ БЮДЖЕТА С КРАЖБИТЕ ОТ ДОГАН-сергей,сава,ангелов, СИМЕОН-крадеца, СерГЕЙ-ибрика, Р.Овч.,РУМЕН ПУТКОВ, МАСЛАРОВА, МАРГИНИТЕ,ВАЛЬО ТОПЛОТО, БРАТЯ ГАЛЕВИ, МИТЬО ОЧИТЕ И МАФИОТСКИТЕ ИМ СВИТИ, ТИ ПОДХВАЩАШ ПЕНСИОНЕРИТЕ, ДЕТСКИТЕ, ИНВАЛИДИТЕ И ДРУГИТЕ БЕДНИ !!! БОЙКО, НЕ ИЗЛИЗАЙ ОТ ЧАС, А ИЗПЪЛНИ СИ ПРЕДИЗБОРНИТЕ ОБЕЩАНИЯ ! ЗАСРАМИ СЕ- ВЕЧЕ 8 МЕСЕЦА , А НЯМА НИТО ЕДНА ПРИСЪДА НА ДЪРЖАВЕН ПРЕСТЪПНИК ! ГЛАВЕН ВИНОВНИК ЗА ТОВА Е КОРУМПИРАНАТА ПОПОВА, КОЯТО БАВИ НОВИЯ НПК ЗА ВИСШИТЕ ЕТАЖИ, ПРОКУРАТУРА И СЪДИИ! НЕ ПРЕДАВАЙ ПРЕСТЪПНИЦИТЕ НА ТАЗИ ЧЕРВЕНОТУРСКА ПРОКУРАТУРА И СЪДИИ ! ДЕЙСТВАЙ, ДОКАТО НЕ Е СТАНАЛО ТВЪРДЕ КЪСНО И НЕ МИСЛИ, ЧЕ ПРИ НОВИ ИЗБОРИ ЩЕ ИМАШ ПО- ГОЛЯМ УСПЕХ ОТ НДСВ!!!