Народното събрание направи закрито заседание, за да получи информация от премиера Кирил Петков и министъра на енергетиката Александър Николов за доставките, източниците и цените на природния газ. След приключването му управляващи и опозиция излязоха с разнопосочни коментари за цената на газа.

Според Рамадан Аталай от ДПС ситуацията с доставките на природен газ е притеснителна:

"По-скъпи доставки няма да има. Тежка е ситуацията, няма газ. Е как да сме удовлетворени, когато не можаха да направят един план за извънредна ситуация и да обяснят на обществото какво правят. Защо се наложи закритото заседание, питайте ги тях, може би за да не чуят хората", каза Аталай, цитиран от БНР.

Кои европейски държави плащат за руския газ в рубли, кои се отказаха, кои обмислят

Кои европейски държави плащат за руския газ в рубли, кои се отказаха, кои обмислят

Има и група държави, чийто условия за плащане на синьото гориво не се промениха

Депутатът от "БСП за България" Владимир Маринов съобщи, че държавата няма дългосрочен план за доставка на газ:

"Ситуацията с газа е изключително обезпокоителна за България. Българското правителство към днешна дата не е намерило решение. Не са договорени дългосрочни доставки от американска газ. Само тези два танкера са".

Искра Михайлова от "Възраждане" обяви, че със сигурност ни очаква много по-висока цена на газа:

"Да, по-скъп ще бъде когато го има, ако го има. Премиерът не потвърди това. Премиерът в оставка лъга от началото до края на заседанието, както прави обикновено".

От своя страна Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" опроверга опасенията на опозицията.

"Няма нищо притеснително. Това, което се опитва да търси опозицията, е да търси скандал. Получихме информацията затова какво е направено и са предприети всички действия, за да се защити интереса на страната".

Междувременно стана ясно, че 186,47 лв/MWh или 95.34 EUR/MWh е окончателно предложената цена, по която "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за призводство и пренос на топлинна енергия за юли 2022 г.

ВАС окончателно позволи проучванията и добива газ край Добрич

Съдът разреши проучванията и добива на газ край Добрич

Върховните магистрати са на мнение, че oтĸaзът на PИOCB e нeзaĸoнocъoбpaзен

Така цената на синьото гориво през юли ще бъде с близо 32% по-висока от тази през предходния месец, когато цената беше 141,36 лева за мегаватчас, без такси и налози.

Що се касае до интерконектора Гърция-България, той започва ежедневно захранване с природен газ в края на месец юли, съобщи гръцкият енергиен министър Костас Скрекас. Техническите проби вече са направени.

Премиерите на Гърция и България днес официално ще открият в Комотини новата газова връзка между двете страни.