Колко лоша е корупцията в Румъния? Този въпрос задава "The Economist" в последния си брой.
Миналия ноември Вилем де Паув, дългогодишен анализатор и консултант в структурите на ЕС пише в доклад, че "независимо от прогреса до сега Румъния дава заден ход на всички фронтове в борбата с корупцията... ако се запази същото положение, след шест месеца страната ще бъде там, където беше през 2003 г."
Документът, изготвен от белгийския прокурор така и не е публикуван (можете да изтеглите английската версия от тук).
Той бе оповестен чак сега. Ако беше показан по-рано, може би междинния доклад на ЕК за Румъния от февруари нямаше да е толкова мек.
Според Паув, "...Румъния продължава да полага усилия, да преодолее слабостите, които ще възпрепятстват ефективността на европейските закони, политики и програми в страната. Както и да е, в ключовите сфери борбата срещу корупцията по високите нива не отбелязва никакви реални резултати."
В същото време румънските власти така и не успяват да се обединят в борбата си с корупцията.
Влизането на страната в ЕС накара политическия елит на страната да си мисли, че вече няма нужда да полага усилия в тази насока.
Изводите на Паув са мрачни. Много от мерките срещу корупцията, предприети преди присъединяването, впоследствие са изоставени от правителството или парламента, а всички големи висящи дела за корупция на високо ниво са спрени.
Всичко това показва "силната съпротива на практически цялата политическа класа срещу борбата с корупцията".
Големият проблем е, че Франция направи всичко необходимо да вкара Румъния в ЕС. И въпреки, че балканската държава не беше готова в много отношения, тя беше вкарана в съюза в комплект с България, още една страна на опашката по борба с корупцията в Европа.
Говорителят на Европейската комисия Марк Грей подчертава, че документът няма нищо общо с очаквания доклад през юли. Европейски източници обаче смятат, че докладът ще бъде повлиян от изводите на експерта, защото ако това не стане ще се засилят негативните настроения и съмненията за фаворизиране към двете нови членки на Европейския съюз, както и политическият натиск за реални санкции върху Румъния от страна на ЕК.
a man of sense
на 12.07.2008 в 12:47:51 #7Как се правят на умрели лисици в Европа за причините, които поддържат корупцията в България и Румъния! Това е ужасяващата експлоатация на наемният труд и безпрецедентните печалби получавани от западните търговаки банки настанили са на финансовите пазари на тези две страни, както и чуждият капитал, които е единствен в икономиката на двете страни! Нисите доходи, цени по-високи от евроейските за черна и бяла техника, машини и оборудване, цени за храни в най-добриятслучай равни с евромейските, но за най масовите у нас са почти два пъти по-скъпи. Румъния се усети и дигна доходите на румънците два пъти над нашите! Как да няма корупция! Не е вече възможно с над средна заплата да се плати само наем за жилище в София, Пловдив, Русе. За Варна, или Бургас да не говорим! Корупцията е програмирана и се поддържа за да се намира оправдание за източването ни от чуждите банки и чуждият капитал. Скоро ще се добаят и съюзнически глоби и санкции в чудовищни за хала на страната ни размери, за да стане мазалото ни такова, каквото го желаят западните ни съюзници, на които им се разви злоба и стръв, от нашата безпомощност, като държава да се защитаваме и ще бъдем смазани! Това е борба с хищници! Не е приятелско боричкане! Но, нашите полиици захласнати в личното си обогатяване, проиграха съдбата на държавата и народа ни в последните 25 години!
Неделчо Съботинов
на 07.07.2008 в 10:05:38 #6Както се казва - "Костов е виновен"
КомБат
на 07.07.2008 в 09:42:47 #5Абе не знам каква им е корупцията, но такава мафия като у нас си нямат. И това е май единственото нещо, по което не са ни задминали
Podroben
на 07.07.2008 в 03:34:58 #4Има нещо гнило във всяка демокрация. Айде западняците да не се правят на перфектни. Да погледнат какво става в Италия с Берлускони. Да видят и как кметът да Страсбург се измъкна след като се оказа, че са чопнали 40 милиона от Европарламента за сгради.
Podroben
на 07.07.2008 в 03:24:58 #3Най-голямата разлика е, че румънците имат средна класа, а БГ няма! Средната класа е мощен фактор за промени. За когото гласуват, той печели В БГ няма средна класа и за това властта е у политиците. Може лицата да се сменят, но хората си остават бедни и все едни и същи партии и лица са в парламента. За приемем давам Иван Костов - още е в парламента. Питам се колко ли хора са гласували конкретно за него, че да ми се показва там???
barabanista
на 06.07.2008 в 13:51:01 #2На времето имаше виц за гнилия мушмол и капитализма. Нали и той се считаше за изгнил. Да не се окаже утре, че тия дето но следят дали послушно си изяждаме закуската са новите шефове на гробокопаенето. Преди копаехме гроба на капитализма, утре на кого ли ще копаеме. Но със сигурност ще има копане, съдейки по смисъла на казаното между редовете. И Неделчо не вярва в Световната конспирация, ама кранчетата на нефта са в цял свят в едни ръце.Нищо, че недрата са собственост на държавите.
Неделчо Съботинов
на 06.07.2008 в 12:41:18 #1Абе не били чак толкова велики румънците май, а