"Постигнато е споразумение да се окаже помощ на Гърция пред лицето на бюджетната криза", каза председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от агенция АП, предаде БТА. Това е станало след срещата му с гръцкия премиер Георгиос Папандреу, френския президент Никола Саркози, германския канцлер Ангела Меркел, президента на Европейската централна банка Жан-Клод Трише и председателя на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу.

„Сега ние сме в Солвей (сградата, където се провежда извънредната среща на високо равнище на ЕС), за да съобщим, че е постигнато споразумение, а по-късно ще направим декларация", уточни Ромпой пред представители на медиите. Според председателя на Европейския съвет Гърция не е искала никаква финансова помощ въпреки бюджетните си затруднения.

След Ромпой и германският канцлер потвърди новината, като каза: „ЕС няма да изостави Гърция." Цитирана от агенция „Франс-прес" тя е подчертала, че „има правила и тези правила трябва да се спазват", имайки предвид големия дефицит на Гърция. „На тази основа ще изработим декларация", обобщи Меркел.

По-пано, цитиран от агенция Reuters, премиерът на Полша Доналд Туск каза, че помощта, която ще бъде прецедент за еврозоната в нейната 11-годишна история, ще бъде предоставена във вид на кредити. "Това може да бъдат доброволни заеми, предоставени чрез централните банки на държавите-членки. Това може да е най-добрият избор", уточни Туск.

Представител на Испания, който пожела да не се цитира името му, каза, че детайлите на самата програма за подпомагане ще бъде подготвена следващия вторник, когато е предвидено извънредно заседание на министрите на финансите на ЕС.

Най-вероятно Германия и Франции ще имат ключова роля в плана за спасяване на Атина, тъй като другите сочени страни - Италия и Испания, също имат финансови проблеми.

Според Reuters лидерите на ЕС искат да предотвратят разпространението на гръцките проблеми върху други страни от еврозоната с по-голяма задлъжнялост като Испания и Португалия. Ако това се случи, последствията ще са много сериозни не само за държавите от Европа, но на риск ще бъде поставена отново и световната икономика.